Ból a nowotwór. Czy tak musi być?

Ponad połowa pacjentów z nowotworem cierpi z powodu bólu, który wywołuje sama choroba. Nie oznacza to jednak, że jest to nierozłączny element raka i nie można z tym walczyć. Skuteczność dzisiejszej medycyny jest ogromna a współczesne leki, również te zwalczające ból, są na bardzo skuteczne.

5428689747_667840f2b2_b

Poradzenie sobie z bólem pomaga pokonać chorobę nowotworową – osoby cierpiące, gorzej reagują na leczenie onkologiczne. Jak leczyć ból nowotworowy?

Różne rodzaje bólu

Chorobie nowotworowej towarzyszą różnego rodzaju dolegliwości bólowe. Ból stały, występujący ciągle, leczy się odpowiednimi lekami, które regularnie stosowane, dają długotrwałą ulgę. W życiu chorego występuje również ból końca dawki i bóle przebijające. Pierwszy z wymienionych jest sygnałem, że trzeba zmniejszyć odstępy między dawkowaniem leku podstawowego lub wzmocnić dawki. Drugi leczy się farmakologicznie środkami o szybki działaniu.

 

Ważna diagnoza

Ze względu na różne przyczyny i sposoby leczenia bóli nowotworowych, ich rozpoznanie i prawidłowe leczenie jest koniecznością. Prawidłowa ocena poszczególnych bóli daje nadzieję na skuteczną ulgę w bólu, co jest konieczne dla efektywnego leczenia zasadniczej choroby nowotworowej.

2016-12-12-11_51_14-medical-_-medical-_-antonio-casas-_-flickr

Dobry lekarz

Wielu chorych na nowotwory skarży się na brak zrozumienia czy wiedzy u lekarza prowadzącego. Tymczasem jest to osoba, od której wiele zależy w naszej chorobie. Jeśli jesteśmy niezadowoleni z usług lekarza musimy koniecznie mu to zasygnalizować (w możliwie najdelikatniejszy sposób), jednak jeśli i to nie przynosi oczekiwanego działania, należy zmienić specjalistę na innego.

Odczuwanie bólu podczas choroby nowotworowej nie jest koniecznością. Dobry humor, nadzieja i wola walki z chorobą są nieocenione w leczeniu, a ból odbija się negatywnie na samopoczuciu chorego. Pamiętajmy, że postawa przegranego, pogodzonego z losem i depresja sprawiają, że leczenie często nie przynosi oczekiwanych rezultatów. Komfort życia chorego z nowotworem jest bardzo ważny, dlatego musimy poradzić sobie z bólem