dotyk dziecka

Dotyk – niezbędny element rozwoju każdego dziecka

Pewnie nikt nie ma wątpliwości co do tego, że malucha łatwo można uspokoić, kołysząc go, biorąc na ręce i tuląc. Dotyk ma jednak znacznie większe znaczenie dla dziecka niż tylko jego uspokojenie i zapewnienie mu poczucia bezpieczeństwa. Za jego pomocą można stymulować rozwój malucha, zaś brak dotyku może prowadzić do katastrofalnych braków w tym zakresie.

bolbrzucha

Zgaga w trakcie aktywności fizycznej

Bardzo częstym postanowieniem noworocznym jest aktywność fizyczna. Niektóre osoby pragną w ogóle rozpocząć treningi, a inne chcą ćwiczyć regularnie. W pierwszych miesiącach roku można zauważyć zwiększoną ilość osób biegających w parkach lub trenujących na siłowniach, ale niestety już w okolicy marca i kwietnia ta ilość diametralnie spada.

4

Profilaktyka: Jakie badania kontrolne wykonywać u dzieci? Jak często?

Lepiej zapobiegać, niż leczyć – stare mądre przysłowie, które zna każdy z nas, a tak mało wprowadza w życie swoje i swojej rodziny. O chorobie zazwyczaj informują nas pierwsze objawy, niezwykle rzadko wyniki badań. Tymczasem regularne badania kontrolne, zarówno u dzieci, jak i dorosłych, powinny być podstawą troski o zdrowie najbliższych. Jakie badania wykonywać? Jak […]