2

Gazy i wzdęcia – jak się ich pozbyć?

Gazy i wzdęcia to wstydliwy problem, który może dotknąć każdego. Jest to szczególnie niekomfortowe, jeśli akurat znajdujemy się w towarzystwie. Warto więc znać sposoby na pozbycie się wzdęć. Oto one.

Ogranicz spożycie potraw tłustych i roślin strączkowych

Pierwszym sposobem, który pozwoli na zawsze pozbyć się wzdęć jest zmiana diety. Jeśli będziemy unikać potraw ciężkostrawnych oraz wiatropędnych, to kłopotliwy problem przestanie nas dotyczyć. A zatem odstawmy na bok tradycyjne polskie potrawy, takie jak schabowy z kapustą, fasolka po bretońsku czy kalafior z bułeczką przysmażoną na maśle. Zamiast nich wybierajmy lżejsze dania, które nie tylko pomogą nam się pozbyć problemów z wzdęciami i gazami, ale również pozytywnie wpłyną na naszą sylwetkę i zdrowie.

Stosuj zioła

Jeśli nie jesteś gotowy na tak radykalne zmiany lub jednak od czasu do czasu masz ochotę na coś tradycyjnie polskiego, to warto sięgnąć po zioła. Dodawany do potraw kminek czy majeranek mają wpływ nie tylko na walory smakowe, ale również pomagają trawić te ciężkie dania. Warto o tym pamiętać i przemóc się, nawet jeśli kminek nie należy do Twoich ulubionych ziół. Jeśli dzięki niemu możesz uniknąć wzdęć i gazów, to może jednak warto spróbować?

Warzywa tak, ale bez przesady

pexels-photo-41123

Jak wyżej wspomniano, z problemem wzdęć wiązane są przede wszystkim warzywa strączkowe. Jednakże powodem postawania wzdęć mogą być również inne warzywa i owoce. Winowajcą jest w tym przypadku obecny w warzywach błonnik. Jego obecność jest oczywiście pożądana, bo to właśnie on pomaga przyspieszyć pasaż jelitowy, ale jego nadmiar może sprzyjać szybkiej fermentacji w jelitach, czego efektem są gazy.

Nie znaczy to, że mamy jeść mało warzyw i owoców. Musimy jednak powoli przyzwyczajać organizm do zmian, zwłaszcza wtedy, gdy warzywa były raczej rzadkim gościem na naszych talerzach. Dzięki temu unikniemy nieprzyjemnych doznań, jakie powodują gazy i wzdęcia będące wynikiem spożycia nadmiernej ilości błonnika.

Nie pij napojów gazowanych

cola-1960326_1280

Powstające w jelitach gazy pojawiają się tam nie tylko z powodu spożywania potraw ciężkostrawnych. Przyczyną ich powstawania mogą być również napoje gazowane. Jeśli spożywamy ich zbyt dużo, to obecny w nich dwutlenek węgla może kumulować się w jelitach, czego efektem mogą być właśnie gazy. Chcąc ich uniknąć zrezygnuj z napojów gazowanych, a zamiast nich pij niegazowaną wodę. W ten sposób nie tylko pozbędziesz się problemu z wzdęciami, ale również pozytywnie wpłyniesz na swoje zdrowie. Ograniczysz bowiem spożycie cukru, którego znaczna ilość znajduje się w napojach gazowanych.

Sprawdź, czy nie cierpisz na nietolerancję pokarmową

Wzdęcia i gazy mogą być również wynikiem nietolerancji pokarmowej. Niektóre typy nietolerancji mogą objawić się w dorosłym życiu i dopiero uciążliwe objawy mogą skłonić do wizyty u specjalisty. Jeśli masz problemy z gazami i wzdęciami, to obserwuj, czy objawy te nie nasilają się po spożyciu większej ilości nabiału. Jeśli tak jest, to być może cierpisz na nietolerancję jednego z białek mlecznych. Za wzdęcia najczęściej odpowiedzialna jest kazeina, która fermentując w jelitach wywołuje przykre dla Ciebie i otoczenia skutki.

Może się również okazać, że cierpisz na celiakię, czyli nietolerancję glutenu. Wówczas to właśnie produkty z glutenem mogą być główną przyczyną Twoich problemów jelitowych. Jeśli masz takie podejrzenia, to warto udać się do lekarza, by wykonać odpowiednie badania i potwierdzić Twoje przypuszczenia.

Nie rozmawiaj przy jedzeniu

Prawdopodobnie już od najmłodszych lat słyszałeś od swoich rodziców by nie rozmawiać przy jedzeniu. Jest to ważne nie tylko ze względów estetycznych, ale rozmowa w trakcie jedzenia może negatywnie odbić się na Twoim układzie trawiennym. Wynika to z tego, że rozmawiając, wraz z pokarmem spożywasz powietrze, które później przez żołądek dostaje się do jelit. W efekcie, podobnie jak po spożyciu napojów gazowanych, w jelitach gromadzą się gazy.

Na koniec ostatnia wskazówka, którą również z pewnością słyszeliście od swoich rodziców. Otóż powolne jedzenie i przeżuwanie sprzyja dobremu rozdrobnieniu spożywanego pokarmu. Pozwala również lepiej zadziałać enzymom trawiennym i przeciwdziała powstawaniu wzdęć.

Więcej na http://www.amol.pl