Groźne konsekwencje problemów trawiennych

Dotykające olbrzymiej części osób różnego rodzaju problemy trawienne są zwykle bagatelizowane lub traktowane tylko w kategoriach komfortu, a raczej jego braku. Stosuje się określone działania czy też środki farmakologiczne, które mają przywrócić dobre samopoczucie, warto też jednak wiedzieć, że jeśli problemy te bagatelizuje się, nie wdraża się odpowiedniej profilaktyki i nie leczy ich właściwie, mogą dawać groźne konsekwencje.

Niebezpieczna zwłaszcza zgaga

Na pewno każdy dobrze zna objawy zgagi, gdyż nieraz doświadczył ich na własnej skórze. Przykre pieczenie w przełyku, kwaśne odbijanie i posmak w ustach czy uczucie cofania się treści pokarmowej do przełyku są bardzo nieprzyjemne, jednak nie zawsze podejmuje się odpowiednie kroki, by temu zapobiec. Trudność w zapobieganiu zgagi polega na tym, iż istnieje bardzo wiele czynników, które tę przypadłość wywołują: zła dieta, stres, pospieszne i nieregularne jedzenie czy stosowanie używek, a nawet niektórych leków. Zgagi jednak nie wolno bagatelizować, należy starać się w miarę możliwości jej zapobiegać, a kiedy już się pojawi, niezwłocznie zwalczać objawy zgagi. Dlaczego? Będąca powodem nieprzyjemnych odczuć obecność kwasu żołądkowego w przełyku podrażnia jego delikatny nabłonek, a nawet może go uszkadzać. Jeśli zgaga pojawia się często, zatem w przełyku często i długotrwale gości kwas żołądkowy, może to prowadzić do niebezpiecznych zmian, nawet nowotworowych! Profilaktyka i odpowiednie leczenie zgagi mają więc ogromne znaczenie dla zdrowia, o czym wiele osób niestety nie wie.

O zgadze więcej możesz przeczytać na stronie http://www.controloccontrol.pl/zgaga

Czym skutkują inne problemy trawienne?

abdominal-pain-2821941_640Problemy spowodowane przez niewłaściwe, czyli przede wszystkim zbyt wolne trawienie, same w sobie są głównie dokuczliwe, ale każda dolegliwość, jeśli się ją zaniedba, może mieć dla organizmu złe skutki. Przykładem tego są wzdęcia. Nadmierna ilość gazów pojawiające się w jelitach powoduje złe samopoczucie, ale nie tylko. Jeśli problem ten pojawia się często, układ pokarmowy zaczyna źle funkcjonować. Mogą pojawić się stany zapalne, przewlekłe problemy z niestrawnością, a także zaburzenia rytmu wypróżnień, czyli bolesne zaparcia lub biegunki. Konsekwencją mogą być też owrzodzenia żołądka czy przewodu pokarmowego oraz zła perystaltyka jelit. Złe skutki mogą dawać także biegunka czy zaparcia. Ta pierwsza dolegliwość prowadzi do spadku poziomu elektrolitów w organizmie, może prowadzić do osłabienia i wycieńczenia organizmu, a nawet do jego odwodnienia, co jest groźne dla zdrowia. Przewlekłe zaparcia zaś nie tylko są bardzo nieprzyjemne i mogą powodować bóle, ale też wywoływać problemy z odbytem, między innymi jego żylaki, a nawet zmiany nowotworowe.

Żadnego problemu dotyczącego układu trawiennego nie można więc bagatelizować, bo nawet błahe z pozoru przypadłości z czasem, jeśli się je zaniedba, mogą prowadzić do poważnych kłopotów zdrowotnych, tymczasem unikanie tych dolegliwości jest stosunkowo łatwe, wystarczy tylko wdrożyć odpowiednie działania profilaktyczne oraz leczenie z zastosowaniem środków dostępnych bez recepty, a jeśli problemy są nasilone – pod kierunkiem lekarza.