Groźne niedobory witaminy D

Witamina D trafia do organizmu dzięki spożywaniu ryb, żółtek jaj czy tranu. Największe jednak ilości wytwarza sam organizm na skutek syntezy skórnej, pod wpływem promieni słonecznych. W wielu przypadkach, na przykład gdy ekspozycja na słońce jest zbyt mała bądź nie spożywa się zalecanych pokarmów, pojawia się niedobór witaminy D. Jest to sytuacja bardzo niepożądana dla zdrowia.

Objawy niedoboru witaminy D

Witamina D pełni w organizmie człowieka wiele bardzo ważnych funkcji. Wpływa między innymi na odporność, wzmacnia i pozwala zachować mocne kości i zęby, utrzymuje też właściwe funkcjonowanie mięśni. Kiedy więc brakuje jej w organizmie, może dojść do szeregu zaburzeń. U dzieci witamina ta w dużej mierze odpowiada za ich prawidłowy rozwój i wzrost.

Długofalowe skutki deficytu witaminy D

W dłuższej perspektywie na skutek przyjmowania zbyt małych ilości witaminy D u dzieci może pojawić się krzywica, a u dorosłych – osteoporoza. Widać zatem, że witamina ta pełni wiele ważnych ról i nie może jej zabraknąć, na żadnym etapie życia. Konieczne jest wzbogacenie swojej diety w pokarmy będące naturalnymi źródłami witaminy D oraz zwiększenie czasu spędzanego na słońcu w miesiącach letnich. Przede wszystkim jednak warto rozważyć suplementację, najlepiej preparatem naturalnego pochodzenia.

słońce 4