Jeśli masz te objawy, koniecznie zgłoś się do lekarza. To może być rak trzustki!

Ból brzucha, żółtaczka, dolegliwości żołądkowo-jelitowe to typowe, ale późne objawy raka trzustki. Może okazać się, że nowotwór jest już w zaawansowanym stadium, a na skuteczne leczenie jest zbyt późno. Dlatego monitoruj swoje zdrowie, a w razie niepokojących objawów, koniecznie zgłoś się do lekarza. To może uratować Ci życie.

Rak trzustki – podstępna choroba

Wiadomość o raku zazwyczaj pojawia się niespodziewanie przy okazji rutynowych badań. Najgorzej jest z nowotworami, które mogą rozwijać się zupełnie niepostrzeżenie przez bardzo długi okres czasu, a do takich właśnie należy rak trzustki. Rozwój uzależniony jest od wielu czynników i u każdego chorego przebiega nieco inaczej. Czasami organizm potrafi sobie poradzić z patologicznymi komórkami, które nigdy nie wychodzą z fazy 0, czyli stanu przednowotworowego, innym razem nowotwór rozwija się w nadzwyczaj szybkim tempie, zwłaszcza jeśli organizm narażony jest na czynniki rakotwórcze np. palenie tytoniu, nadużywanie alkoholu lub przebywanie w pobliżu substancji o działaniu kancerogennym.

 

Rak trzustki w początkowej fazie może nie dawać żadnych objawów lub mogą one być na tyle niecharakterystyczne, że będą mylone z innymi chorobami. Ich występowanie w dużej mierze zależy od lokalizacji guza. Wczesne objawy raka trzustki to między innymi:

 • brak apetytu
 • ogólne osłabienie,
 • szybka utrata masy ciała,
 • dyskomfort i bóle brzucha,
 • cukrzyca,
 • żółtaczka,
 • odbarwione stolce,
 • ciemny mocz,
 • swędzenie skóry,
 • mdłości i wymioty,
 • depresja,
 • nietolerancja glukozy.

 

To tylko część z wczesnych symptomów, które wcale nie muszą ze sobą współistnieć, ale im jest ich więcej, tym sytuacja może być poważniejsza. Symptomy te mogą pojawić się na różnych etapach choroby, ale u większości chorych są widoczne na kilka miesięcy przed wykryciem nowotworu, czyli dość późno, gdy stan jest już na tyle zaawansowany, że nawet bez szczegółowych badań staje się zrozumiałe, z czym chory ma do czynienia.

 

Zaawansowany rak trzustki

Powyżej wymieniliśmy wczesne symptomy, które powinny zwrócić Twoją uwagę i zaalarmować o konieczności wizyty u lekarza. Jest jeszcze czas na podjęcie skutecznych działań, lecz im później choroba zostanie wykryta, tym mniejsza jest na to szansa. Przeżycia 5-letnie u pacjentów po usunięciu guza wynoszą od 10 do 30 procent z medianą przeżycia 15-20 miesięcy. Niestety po operacji często dochodzi do wznowienia procesu chorobowego w okresie 14-16 miesięcy. U chorych, u których nowotwór został wcześnie wykryty istnieje większa szansa na wyleczenie, natomiast u większości osób, u których nowotwór został zdiagnozowany w późnym stadium, czas przeżycia wynosi 3-6 miesięcy.

 

 

Do późnych objawów nowotworu trzustki należą:

Ból pleców – pojawia się, gdy guz naciska okolice splotu trzewnego i przestrzeni zaotrzewnej, może być też spowodowany stanem zapalnym trzustki. Ból ten należy do najczęstszych objawów tego nowotworu, a pacjenci opisują go jako intensywny, przeszywający, promieniujący do środka pleców, zlokalizowany w okolicach nadbrzusza lub prawego podżebrza.

 

Żółtaczka – symptom, za którym może kryć się wiele jednostek chorobowych, nie mniej jednak w raku trzustki żółtaczka pojawia się, gdy choroba obejmuje odcinek trzustkowy przewodu żółciowego wspólnego.

 

Objawy ze strony układu trawiennego – jeżeli guz naciska na dwunastnicę lub okolice odźwiernika, mogą pojawić się dolegliwości żołądkowo-jelitowe, w szczególności wymioty i nudności, zmiany w częstotliwości stolca oraz w jego wyglądzie (stolce tłuszczowe). Mogą pojawić się krwawienia z górnego odcinka przewodu pokarmowego, które zdarzają się w zaawansowanej fazie, gdy guz nacieka na dwunastnicę.

 

Powiększony pęcherzyk żółciowy – wyczuwalny palpacyjnie pęcherzyk żółciowy może sugerować niedrożność dróg żółciowych, spowodowanych uciskiem guza nowotworowego. Symptom ten, nazywany objawem Courvoisiera występuje u 1/4 pacjentów z rakiem trzustki.

 

Kto szczególnie powinien się przebadać?

Nowotwór jest chorobą nieprzewidywalną, która może dotknąć każdego, a ponieważ rozwija się po kryjomu, nigdy nie wiadomo, czy Ty również nie jesteś w grupie ryzyka. Istnieje kilka przesłanek, świadczących o podwyższonym ryzyku zachorowania. Czynnikami, mogącymi wpływać na zwiększone prawdopodobieństwo zachorowania na raka trzustki są: cukrzyca, przewlekłe zapalenie trzustki, palenie tytoniu, alkoholizm, nadmierne spożywanie mięsa, dieta obfitująca w węglowodany i nasycone kwasy tłuszczowe. Ponadto: wiek (rak rozwija się głównie u osób powyżej 60. roku życia), płeć (częściej mężczyźni niż kobiety) oraz czynniki genetyczne (dziedziczne zapalenie trzustki, rodzinny rak trzustki).

 

Zadaj sobie 3 pytania

Uzbrojony w powyższą wiedzę, zadaj sobie 3 podstawowe pytania, które powinny dać Ci do myślenia i zasugerować kontakt z lekarzem:

 1. Czy jesteś w grupie ryzyka? – Jeżeli masz cukrzycę, palisz papierosy, niezdrowo się odżywiasz, nadużywasz alkoholu lub jesteś mężczyzną w wieku ponad 60 lat.
 2. Czy ktoś z Twoich bliskich chorował na raka? – Uważa się, że nowotwór trzustki jest związany z nabytą mutacją genową, dlatego jeśli ktoś w Twojej najbliższej rodzinie chorował na raka lub zapalenie trzustki, Ty też możesz być narażony.
 3. Czy obserwujesz u siebie kilka wyżej wskazanych objawów? – Jeden objaw o niczym nie świadczy, ale kilka występujących razem powinno już zwrócić Twoją uwagę i skłonić do przejścia badań.

 

Pamiętaj: wczesna diagnoza i podjęcie leczenia może uratować Ci życie.