Lecznicza moc natury

Ziołolecznictwo ma swoje korzenie przed wiekami. Już setki lat temu ludzie korzystali z leczniczej mocy ziół, przez wiele lat przypisując im magiczną moc. Współczesna medycyna również wykorzystuje zioła w leczeniu, a magiczne moce, jakie im przypisywano, zostały wyjaśnione naukowo. Czy wiesz, w jakich schorzeniach najbardziej pomagają nam zioła?

Problemy z układem trawiennym

chamomile-829220_1280

Jednym z problemów, który dotyka co jakiś czas niemal każdego z nas, są kłopoty z układem trawiennym. Możemy mieć niestrawność, wzdęcia, cierpieć z przejedzenia czy czuć mdłości. W takich sytuacjach naszym sprzymierzeńcem jest natura i zioła, które mają leczniczą moc.

Przy niestrawności warto sięgnąć po miętę pieprzową czy rumianek. Przyspieszają one przemianę materii i łagodzą nieprzyjemne objawy towarzyszące niestrawności. Można je spożywać zarówno w formie naparów z suszonego ziela, jak i kropli z wyciągiem z tych ziół. Krople pozytywnie wpływają nie tylko na trawienie, ale działają również rozkurczowo na jelita i mięśnie gładkie, co pomaga uśmierzyć ból brzucha.

Częste bóle głowy

water-1487304_1280

Ból głowy to kolejna dolegliwość, która dotyka niemal każdego z nas. O ile przyczyny bólu mogą być różne, o tyle skutek jest zawsze taki sam – złe samopoczucie, spadek energii i niechęć do wszelkiej aktywności. W takich sytuacjach znów warto sięgnąć po zioła.

W walce z bólem głowy pomocne są takie zioła jak melisa, szałwia, miłorząb czy mięta. Działają one kojąco na układ nerwowy (melisa i mięta), poprawiają krążenie w naczyniach krwionośnych (miłorząb) i pozytywnie wpływają na układ hormonalny (szałwia). Warto je stosować wewnętrznie, np. w formie naparów czy kropli ziołowych, ale również zewnętrznie – skrapiając skronie kilkoma kroplami nalewki ziołowej, a następnie delikatnie masując to miejsce. Dzięki temu wykorzystujemy nie tylko moc wyciągu roślinnego, ale również moc olejków eterycznych w nim zawartych. Zapach ziół to bowiem nie tylko miły dodatek, ale również kolejna broń naturalnego pochodzenia, którą możemy wykorzystać w leczeniu dolegliwości naszego organizmu.

Bóle mięśniowe

cloves-1049598_1280

Współczesny człowiek, który przez wiele godzin przykuty jest do biurka i pracuje przy nim bez ruchu, często cierpi na bóle mięśniowe. Zwykle dotyczą one odcinka szyjnego kręgosłupa i mięśni pleców. Najlepszym sposobem na pozbycie się takich dolegliwości jest oczywiście ruch i regularna aktywność fizyczna. Jednakże w sytuacji, gdy ból staje się trudny do zniesienia, warto sięgnąć po zioła, które pomogą rozładować napięcie mięśniowe.

W tym przypadku, podobnie jak przy bólu głowy, zioła mogą być stosowane zarówno wewnętrznie, jak i zewnętrznie. W tej pierwszej roli najlepiej sprawdzi się napar z rumianku, bo zawarte w nim składniki działają rozkurczowo. Natomiast do stosowania zewnętrznego świetnie nadaje się olejek lawendowy czy cynamonowy. Masaż tymi olejkami lub kąpiel z ich dodatkiem poprawia krążenie w mięśniach, co znacząco przyspiesza regenerację mięśni. Skuteczny jest również masaż olejkami w trakcie prysznica i naprzemienne polewania bolących mięśni zimną i gorącą wodą.

Wolne rodniki

Warto w tym miejscu wspomnieć o kolejnym ważnym działaniu ziół, które może nie jest widoczne bezpośrednio, ale ma niezwykle istotne znaczenie dla naszego organizmu. Chodzi o wiązanie wolnych rodników, które powstają w naszym organizmie w wyniku reakcji utleniających.

Działanie antyoksydacyjne wykazują przede wszystkim goździki i cynamon, znane szerokiemu gronu raczej ze swoich walorów smakowych, jako aromatyczne przyprawy do ciast. Tymczasem goździki to prawdziwy skarb w walce z wolnymi rodnikami, ale nie tylko. Mają one również moc antyseptyczną, dzięki czemu łagodzą stany zapalne w organizmie. Podobne działanie wykazuje cynamon. On również nie tylko pomaga wiązać wolne rodniki, ale również działa przeciwgrzybiczo i przeciwbakteryjnie.

Wspomniane wyżej zioła to tylko te, które pomagają łagodzić najczęściej pojawiające się dolegliwości. Oczywiście lecznicza moc ziół się do nich nie ogranicza, a wielość rodzajów i zastosowań ziół zaskakuje i jest dowodem na to, że warto dbać o naturę, bo jest ona źródłem prawdziwych skarbów.