Naturalne „leki” na pamięć bez recepty

Okazjonalne kłopoty z pamięcią są normalnym zjawiskiem związanym ze starzeniem się organizmu. To również twój problem? Poznaj proste sposoby na wzmocnienie zdolności mózgu do zapamiętywania. Nie zapomnij ich wypróbować!

Skupiaj uwagę

Częste zapominanie może wynikać z faktu, że masz zbyt wiele na głowie. Zwolnij. Koncentruj pełną uwagę na jednej rzeczy naraz. Ponadto dziel zadania na mniejsze części – tę zasadę stosuj także, jeśli osłabienie pamięci i zdolności rozwiązywania problemów dotyczy kogoś z twojej rodziny.

Ułatwiaj sobie zapamiętywanie

Zapisuj. Zaznaczaj w kalendarzu. Rób listy zadań. Używaj urządzeń, które pomogą ci w zapamiętywaniu. Aktualizuj codzienne wykaz rzeczy do zrobienia i przechowuj go w jednym, widocznym miejscu. Podobnie postąp z przedmiotami, których często szukasz, np. zawieś przy drzwiach haczyk na klucze i odwieszaj je tam za każdym razem, gdy wejdziesz do domu.

Wypróbuj triki

Chcesz zapamiętać czyjeś nazwisko? Powtórz je kilka razy po jego poznaniu. Aby przywołać liczby, pogrupuj je, a następnie odnieś do daty lub historii. Na przykład, jeśli twój PIN to 2040, pamiętaj o frazie „20 plus 20 równa się 40”. Na wszelki wypadek zapisz wszystkie ważne numery i zachowaj je w jednym, bezpiecznym miejscu.

Jedzenie dla pamięci

Mózg to tylko 2-3 proc. masy ciała, ale zużywa 20 proc. jego energii. By optymalnie funkcjonował, jedz zdrowo i regularnie. Twoje dieta powinna obfitować w wysokiej jakości białka, dobre tłuszcze oraz witaminy z grupy B, których niedobór prowadzi do problemów z pamięcią.

Co na talerzu?

Czy wiesz, że niektóre pokarmy wzmacniają siły mentalne, a inne wręcz je spowalniają? Udowodniono, że dla wzmocnienia pamięci warto sięgać po szpinak, owoce jagodowe, pomarańcze, marchew, słodkie ziemniaki, orzechy, nasiona, kiełki pszenicy, karczochy i jajka. Te ostanie zawierają m.in. lecytynę, która poprawia pamięć.

Co do picia?

Pij kawę i herbatę, które stymulują mózg i mogą mieć korzystny wpływ na pamięć. Ogranicz za to alkohol.

Styl życia dla mózgu

Jakie jeszcze „leki” na pamięć bez recepty możesz zastosować? Ćwicz umysł grając w gry i rozwiązując krzyżówki. Zwiększ aktywność fizyczną. Stymuluje ona krążenie, co jest dobre dla mózgu. Rzuć palenie. Ponadto zadbaj o ilość i jakość snu. Postaraj się również unikać stresu, który osłabia pamięć. Znajduj czas na relaks. Nie zamartwiaj się problemami. Odpręż się i pomyśl o innych, przyjemniejszych rzeczach.

Uwaga!

Jeżeli twoje objawy stają się coraz częstsze i cięższe, skonsultuj się z lekarzem.

Więcej: http://vitabuerlecithin.pl/lek-na-pamiec-i-koncentracje/