Nowotwór kręgosłupa – jak sobie radzić z bólem?

Ból jest częstym objawem towarzyszącym chorobie nowotworowej. W wyniku uszkodzenia tkanek podrażniane są receptory bólowe. Rak kręgosłupa jest tym bardziej bolesny, gdyż zmiany patologiczne obejmują tkanki w pobliżu rdzenia nerwowego. Współczesna medycyna na szczęście daje wiele możliwości walki z bólem nowotworowym.

Trochę danych na temat bólów nowotworowych

Według danych EPIC (European Pain in Cancer) oraz  EAPC (European Association of Palliative Care):

  • Aż 75% pacjentów cierpiących na zaawansowaną chorobę nowotworową zgłasza dolegliwości bólowe;
  • W Polsce około 200 tys. osób wymaga leczenia przeciwbólowego, związanego z chorobą nowotworową;
  • Co roku w naszym kraju przybywa ok. 50-64 tys. nowych chorych z nowotworami, wymagającymi leczenia bólu;
  • Aż 33% pacjentów zgłasza dolegliwości bólowe tak silne, że chcą umrzeć;
  • 26% chorych na nowotwór uważa, że lekarz nie wie jak kontrolować ból;
  • W naszym kraju około 30% pacjentów z chorobą nowotworową nie otrzymuje skutecznego leczenia przeciw bólowego, a aż 23% pacjentów odczuwających umiarkowane natężenie bólu nie otrzymuje leczenia w ogóle.
  • 64% pacjentów w Polsce zgłasza, że leki które otrzymują są niewystarczające, by kontrolować ból.

Ból towarzyszący nowotworowi kręgosłupa może bardzo uprzykrzać życie. Jest stały, uporczywy i bez odpowiedniego leczenia może okazać się nieznośny. Jest to też jeden z pierwszych objawów, pomagających postawić diagnozę. Dolegliwości bólowe ze strony kręgosłupa, bywają pierwszymi objawami nowotworów w innych narządach. Rak płuca, piersi, nerki i gruczołu krokowego często daje przerzuty do kręgosłupa, a chory dopiero w momencie odczuwania bólu zgłasza się do lekarza.

Jak łagodzić ból w przypadku nowotworu kręgosłupa?

Do leczenia bólów nowotworowych najczęściej wykorzystuje się 3 grupy leków:

  • Analgetyki nieopioidowe – leki przeciwbólowe takie jak: paracetamol i z grupy NLPZ,
  • Słabe leki opioidowe np. dihydrokodeina, kodeina i tramadol
  • Silne leki opioidowe np. morfina, fentanyl, metadon, buprenorfina, oksykodon

Dodatkowo niekiedy stosuje się leki uzupełniające (adiuwantowe), wzmacniające efekt przeciwbólowy analgetyków.

O zastosowaniu poszczególnych leków decyduje lekarz prowadzący, biorąc pod uwagę tzw. drabinę analgetyczną, czyli wprowadzenie leków odpowiednich do natężenia bólu. Na początku zawsze stosuje się leki słabsze, a gdy te przestaną działać lekarz przepisuje silniejsze.

Aby skutecznie łagodzić ból, należy przestrzegać kilku podstawowych zasad. Przede wszystkim lekarz musi wiedzieć gdzie odczuwalny jest ból, jakie jest jego nasilenie i częstotliwość; czy jest stały, czy pojawia się falami oraz, czy jest związany z innymi czynnikami np. silnymi emocjami. Ponadto nie wszystkie leki działają na każdego pacjenta tak samo, więc być może trzeba będzie przetestować kilka różnych substancji, zanim osiągnie się odpowiednią równowagę pomiędzy skutecznością leku a siłą jego działania.

Czy niefarmakologiczne sposoby leczenia bólu mogą być skuteczne?

W wielu przypadkach bólów pleców, skuteczne mogą być inne metody leczenia niż farmakologiczne. Jednak ból nowotworowy jest na tyle silny, że niestety większość z nich zawodzi i niezbędne jest sięgnięcie po opioidy. Umiejętne zastosowanie technik wyciszających organizm, medytacji lub psychoterapii, może przynieść bardzo dobre rezultaty pod względem nastawienia psychicznego pacjenta, co ułatwia skuteczną terapię.

więcej na: http://bolprzebijajacy.pl/strona-glowna-pacjenta/choroba-nowotworowa/nowotwor-kregoslupa/