Nowotwór piersi (sutka) – jakie są objawy?

Rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem u kobiet. Symptomy chorobowe mogą występować lub nie, w zależności od stopnia zaawansowania rozwoju nowotworu. W początkowej fazie najczęściej rozwija się on bezobjawowo – pacjentki dowiadują się o nim przypadkiem, podczas profilaktycznego badania mammograficznego u ginekologa.

Często jednak zdarza się, że nowotwór piersi jest wykrywany przez pacjentki podczas samobadania. Jakie wówczas zmiany powinny nas niepokoić? Na co zwrócić konkretną uwagę podczas samobadania? Co powinniśmy wiedzieć o raku piersi?

Samobadanie – na co zwrócić uwagę?

Zanim przejdziemy do omawiania konkretnych objawów, warto przyjrzeć się swojej technice samobadania – jedynie 2-3% kobiet w rzeczywistości wykonują badania w domu prawidłowo. Nie będziemy w artykule zamieszczać instrukcji do wykonywania samobadania (w internecie jest duża ilość informacji na ten temat, można również zapytać o to lekarza), warto jednak zaznaczyć ten fakt, aby samobadanie rzeczywiście było zasadne.

 

Objawy raka piersi i nowotworu sutka:

 • wyciek z brodawki sutkowej, o charakterze surowiczym lub surowiczo-krwistym (zwłaszcza jednostronny),
 • wciągnięcie brodawki,
 • krwawienie lub owrzodzenie sutka,
 • zmiany o charakterze krostkowatym,
 • ból (rzadko w początkowej, często natomiast w zaawansowanej fazie choroby),
 • powiększenie węzłów chłonnych pachowych lub nadobojczykowych,
 • powstanie asymetrii piersi,
 • wciągnięcie skóry,
 • zaczerwienienie skóry,
 • wyczuwalny guz ( zwykle dość twardy, o wyczuwalnych granicach),
 • obrzęk i zwiększona ciepłota,
 • niechęć dziecka do ssania chorej piersi matki (u kobiet karmiących)

 

Czy można wykryć samodzielnie nowotwór w początkowej fazie?

Niestety, w początkowej fazie nowotwór piersi zazwyczaj nie daje żadnych objawów. Jest to cecha większości nowotworów, dlatego profilaktyka w onkologii jest tak istotną rzeczą. Na samym początku powstawania nowotworu może być on wykryty jedynie poprzez mammografię, ultrasonografię oraz rezonans magnetyczny.

nintchdbpict000276154383

Profilaktyka nowotworu piersi

Wcześnie wykryty rak piersi daje duże szanse na wyleczenie, które niestety drastycznie spadają wraz z zaawansowaną fazą choroby. Dlatego tak ważne są regularne badania piersi, zarówno u lekarza specjalisty, jak i prawidłowo wykonane samobadanie w domu. Warto również skierować się na jednorazowe badanie genetyczne, które określi, czy mamy skłonności do powstawania tego typu nowotworu.

Rak piersi – czynniki ryzyka

Aż trzykrotnie zwiększa się ryzyko wystąpienia raka drugiej piersi, jeśli chorowaliśmy na niego w przeszłości. Innymi czynnikami potencjalnego ryzyka jest wystąpienie raka piersi w rodzinie (szczególnie u krewnych pierwszego stopnia), wiek powyżej 50 r.ż. oraz czynniki hormonalne. Badania wykazały, że kobiety, które rozpoczęły miesiączkowanie przed 12 r.ż. i przebyły menopauzę po 55 r.ż. są bardziej narażone na raka piersi. Badania nie potwierdzają natomiast tezy, że kobiety, które nie karmiły piersią również są bardziej zagrożone chorobą od kobiet karmiących.

breast-self-exam

Leczenie

Leczenie nowotworu piersi jest zależne od stopnia zaawansowania choroby, wieku pacjentki, stopnia złośliwości nowotworu. Obecnie korzysta się z leczenia skojarzonego, czyli łączącego różne metody medyczne – chirurgiczne oraz radioterapię, hormonoterapię czy radioterapię. Zabieg chirurgiczny może mieć charakter oszczędzający (usunięcie wyłącznie guza) lub radykalny, czyli mastektomię, usunięcie całego guza.

Rokowania

Prognozy w zakresie wyleczenia czy długości przeżycia są zależne od wielu czynników – przede wszystkim od zaawansowania choroby, stopnia złośliwości nowotworu, obecności przerzutów. Przez pierwsze 5 lat od wykrycia choroby istnieje największe ryzyko wznowy – często po jednostronnej mastektomii nowotwór powraca w drugiej piersi.

więcej na: http://bolprzebijajacy.pl/strona-glowna-pacjenta/choroba-nowotworowa/rak-piersi/