Nowotwór płuc zbiera żniwo wśród palaczy

Jedynie 10% osób, które nie są palaczami, zapadają na raka płuc – są to tzw. bierni palacze, którzy żyją w towarzystwie osób palących, oraz osoby pracujące przy wydobyciu ropy naftowej, przy rudach metali i tym podobnych. To marginalna część chorujących, dlatego jeśli jesteś palaczem, wiesz, że chorobę fundujesz sobie na własne życzenie. Na ten rodzaj nowotworu co roku zapada aż 20 tys. osób, a rocznie umiera 6,5 tys. Jest to aż 3 razy większa liczba, niż w latach 70-tych. Niestety, nowotwór płuc zbiera swoje żniwo szczególnie wśród nałogowych palaczy tytoniu.

15470731425_d74ed301c6_b

Zabójca kobiet nr 1

Niestety – nowotwór płuc wygrał w rankingu zabójcy kobiet, o które konkurował z rakiem piersi. Wielokrotnie zwiększyła się liczba chorujących na ten rodzaj nowotworu. Ma to związek przede wszystkim z przemianami społecznymi – coraz więcej kobiet pali papierosy od wieku młodzieńczego, co przynosi pierwsze efekty. Liczba ta będzie prawdopodobnie stale rosnąć.

Nie tylko papieros

Warto zauważyć, że problem nowotworu płuc nie dotyczy tylko osób sięgających po papierosy. W równym stopniu narażone są na niego osoby palące cygara czy popularną ostatnio shishę, oczywiście jeśli dodają do niej melasę z tytoniem i rezygnują z filtrów, które w znacznym stopniu chronią płuca przed wnikaniem szkodliwych związków.

22317104002_eaaafc6748_oBierni palacze – problem wielu rodzin

W pozostałych 10% zachorowań większą część zajmują bierni palacze. Udowodniono, że obecność przy wypalanych 20 papierosachjest jednoznaczne z samodzielnym wypaleniem pięciu sztuk – 1/4 więc trafia do naszych płuc. To codzienność w wielu domach i w pracy, a najbardziej narażone są dzieci palaczy.

 

Palenie już niemodne?

Moda na zdrowy styl życia, coraz większe zainteresowanie fitnessem, zdrową żywnością i byciem „fit” sprawia, że palenie papierosów nigdy chyba nie było tak niemodne jak obecnie. Ciężko bowiem mówić o zdrowym życiu i odżywianiu się, kiedy wypala się dziennie 2 paczki papierosów. Nawet wielkie gwiazdy kina, które kiedyś dumnie paradowały z papierosem w ustach, dziś uważają, że to wręcz symbol obciachu. Coraz więcej opowiada o swojej motywacji do rzucenia palenia: „ Próbowałem sobie załatwić ubezpieczenie na życie. Cena dla palaczy była tak chora, że na sam jej widok miałem ochotę wyrzucić papierosy do śmieci. Przestałem palić z dnia na dzień” – opowiada rockman Jon Bon Jovi w jednym z wywiadów.

9254713034_382016d43a_z

Objawy raka płuc

Jednym z największych zagrożeń dla pacjenta chorującego na nowotwór płuc, jest fakt, że bardzo długo nie daje on żadnych objawów. Często od powstania pierwszej, chorobowo zmienionej komórki, do ujawnienia się nowotworu, może minąć nawet kilkanaście lat. Do tego dochodzi fakt, że pierwsze objawy często są przez nas lekceważone – kaszel, chrypka, złe samopoczucie, duszności, pobolewanie w klatce piersiowej – uważamy te objawy za przeziębienie i ignorujemy. Kiedy w końcu zły stan zdrowia zaprowadzi nas do lekarza, często nowotwór jest już bardzo rozwinięty.

Leczenie i rokowania

Taktyka onkologów jest zależna od rozległości nowotworu, stadium choroby, wieku pacjenta, obecności przerzutów. Jeśli nowotwór został wykryty wcześnie, nie stwierdzono obecności przerzutów, a chory kwalifikuje się do leczenia chirurgicznego, zazwyczaj usuwa się zajęty przez nowotwór płat płuca. Często mimo wszystko, ze względu na ryzyko nawrotu, stosowane są kolejne metody – np. radioterapia. Natomiast jeśli chory nie kwalifikuje się do zabiegu lub pojawiły się przerzuty, zazwyczaj pozostaje leczenie zachowawcze, które u 35% osób pozwala na przeżycie roku.

więcej na: http://bolprzebijajacy.pl/