fluuu9

Jak odróżnić przeziębienie od grypy?

Kiedy pogoda nas nie rozpieszcza, a sezon grypowy w pełni, szybko łapiemy infekcje i pojawiają się objawy choroby. Przeziębienie i grypa mają prawie identyczne objawy, przez co trudno jest je rozróżnić i odpowiednio zareagować.

Objawy przeziębienia

Przeziębieniem nazywamy infekcję dróg oddechowych, która powoduje najczęściej katar, ból gardła, podwyższoną temperaturę i towarzyszące dolegliwości wywołane wirusem, najczęściej rozwijające się powoli. Nieleczone, mogą przekształcić się w zakażenie bakteryjne, które z kolei prowadzi do bardzo groźnych powikłań, nawet śmiertelnych. W pierwszym stadium przeziębienia, najlepiej przyjmować leki zwiększające odporność, przeciwzapalne i antyhistaminowe, dzięki którym zatrzymamy rozwój infekcji. Podczas leczenia przeziębienia na własną rękę, konieczne jest zadbanie o odpowiedni poziom płynów w organizmie, co zapobiegnie odwodnieniu. W kolejnych stadiach, kiedy wzrasta ryzyko zakażenia, bezwzględnie należy udać się do lekarza. Ingerencji lekarza wymaga również przeziębienie utrzymujące się ponad siedem dni, ponieważ może być oznaką poważniejszych powikłań, nierzadko nawet śmiertelnych.

Grypa

Grypa jest ostrą chorobą układu oddechowego, wywołaną przenoszonymi drogą kropelkową wirusami. Charakterystyczna dla grypy jest wysoka, nagła gorączka w początkowym jej stadium. Gorączka może spadać i ponownie wzrastać, co niesie za sobą ryzyko szybkiego odwodnienia. Charakterystycznym objawem grypy jest nagły ból stawów i mięśni, któremu towarzyszy nie tylko gorączka, ale również suchy, męczący kaszel. W późniejszych etapach grypy zastępuje go kaszel mokry, z dużą ilością odkrztuszanej wydzieliny. Leczenie grypy to w zasadzie łagodzenie jej objawów, aż do całkowitego wyleczenia, które eliminuje ryzyko powikłań. Warto rozważyć także szczepienia przeciwgrypowe, które chronią organizm przed zachorowaniem w okresach, w których występuje szczególne zagrożenie grypą, czyli wiosną, zimą czy jesienią.