fluuu6

Jak odróżnić przeziębienie od grypy?

Układ oddechowy jest najbardziej podatny na kontakt z drobnoustrojami chorobotwórczymi, takimi jak wirusy, bakterie i grzyby. Ryzyko infekcji wzrasta szczególnie w okresie jesienno-zimowym, kiedy jesteśmy narażeni na wychłodzenie organizmu, przebywamy w dużych skupiskach ludzi i źle wietrzonych pomieszczeniach.

Najczęstszymi infekcjami wirusowymi są oczywiście grypa i przeziębienie, których nie należy mylić. Jak odróżnić objawy przeziębienia i grypy?

Osłabienie organizmu

Dla grypy typowym objawem jest osłabienie mięśni (astenia) oraz bóle stawów. Nie jesteśmy wówczas w stanie wykonywać nawet najprostszych czynności, a osłabienie organizmu pozwala nam tylko na leżenie w łóżku. Takie objawy występują przez cały okres trwania choroby, czyli około 5 dni. W przypadku przeziębienia nie odczuwamy aż takiego osłabienia i bólu, z reguły ma ono słabszy przebieg niż grypa.

Gorączka

chor1

Jest to jeden z objawów, które ewidentnie świadczą o rodzaju wirusa. Podczas grypy gorączka pojawia się w ciągu 24 godzin od momentu zarażenia. Waha się w granicach 38-41 stopni, a towarzyszą jej dreszcze oraz nadmierne pocenie się. W przypadku przeziębienia możemy mówić o stanie podgorączkowym, wahającym się w granicach 37-37,9 stopni. Jednak nie zawsze występuje u chorego.

Dowiedź się więcej o gorączce wynikającej z przeziębienia lub grypy z strony http://febrisan.pl/goraczka/

Katar i kaszel

Katar jest typowym objawem przeziębienia. Na samym początku choroby jest wodnisty i przezroczysty. Z czasem przybiera postać zielonkawej lub żółtawej wydzieliny, która utrudnia oddychanie. Katar raczej nie występuje w przebiegu grypy. Występowanie kaszlu może świadczyć o grypie, jest wówczas suchy, silny i męczący, z czasem przechodzi w wilgotny. Podczas przeziębienia jest niewielki.

fluuu9

Ból głowy

Podczas przebiegu grypy bóle głowy są silne i obejmują całą głowę. Czasami leki nie pomagają w zmniejszeniu bólu. Objawami dodatkowymi może być światłowstręt i ból gałek ocznych. Natomiast w przypadku przeziębienia bóle głowy są słabsze i przeważnie znikają po przyjęciu leków przeciwbólowych.