fluuu5

Okres przeziębienia i grypy – jak zapobiegać chorobie?

Okres zimy i wczesnej wiosny to czas zwiększonej liczby zachorowań na grypę i przeziębienie, spowodowany niekorzystną aurą. Aby skutecznie leczyć rozwijającą się chorobę, konieczne jest właściwe zdiagnozowanie jej objawów, co pozwoli na dobranie skutecznych leków.

Przeziębienie – pozornie niegroźne

Jak w tytule – przeziębienie tylko pozornie jest niegroźne i bagatelizowanie jego objawów może spowodować bardzo groźne powikłania. Jego pierwsze stadium możemy leczyć sposobami domowymi i ogólnodostępnymi lekami, które rozgrzewają organizm, łagodzą dolegliwości i obniżają temperaturę ciała. Jeśli jednak zauważymy, że objawy nie mijają, należy udać się do specjalisty, który zadecyduje o podaniu silniejszych środków. Przeziębienie standardowo trwa ok. tygodnia, dlatego znacznie wydłużające się lub nasilające oznacza, że należy użyć mocniejszych środków. Niewyleczone przeziębienie może być powodem powikłań, z z których niektóre mogą prowadzić do śmierci pacjenta, dlatego tak istotne jest odpowiednie rozpoznanie objawów.

Grypa

Objawy podobne do przeziębienia daje grypa, jednak są one dużo intensywniejsze od pierwszych dni choroby. Pacjenci często narzekają na ostry katar i ból gardła, brak apetytu, wysoką gorączkę oraz ból mięśni i stawów. Leczenie grypy polega zwykle na łagodzeniu jej objawów, obniżaniu temperatury oraz możliwym izolowaniu chorego od innych, ponieważ grypa błyskawicznie rozprzestrzenia się drogą kropelkową. Po maksymalnie dwóch tygodniach, chory powinien powrócić do pełnej sprawności i zdrowia. Jednak grypa nieleczona potrafi doprowadzić do naprawdę poważnych schorzeń, takich jak zapalenie opon mózgowych czy mięsnia sercowego.