Profilaktyka osteoporozy

Osteoporoza, czyli zrzeszotnienie kości, jest chorobą dość powszechną w obecnych czasach. Kiedy się już pojawi, nie można jej wyleczyć, jedynie neutralizować objawy. Dlatego już od najmłodszych lat należy dbać o odpowiednio zbilansowaną dietę, która ochroni przed osteoporozą.

Skąd bierze się choroba?

Człowiek osiąga szczytową masę kości w wieku około 25 lat. Stan ten może się utrzymywać aż do 35 roku życia. W następnych latach kości systematycznie zaczynają tracić na wadze, jest to naturalny i nieodwracalny proces. Jednak liczne czynniki sprawiają, że demineralizacja kości przyśpiesza, mają na to wpływ papierosy, alkohol, kawa, brak ruchu oraz dieta uboga w wapń i witaminę D. Szczególnie narażone na wcześniejsze zrzeszotnienie kości są kobiety, które urodziły dzieci i/lub przeszły menopauzę.

 

Wapń a osteoporoza

Istotnym budulcem kości jest siatka kolagenowa, wypełniona kryształkami wapnia, to w niej rozwija się osteoporoza. Symptomem choroby jest nieregularne, rzadkie rozmieszczenie sieci w kości, prowadzące do obniżenia masy kostnej. W wyniku zmian kość staje się krucha i porowata, a przez zmniejszenie gęstości znacznie łatwiej ją złamać.

Słońce i dieta

Wapń oraz witamina D, ułatwiająca jego absorpcję, są kluczowe w profilaktyce osteoporozy. Witaminę D organizm wytwarza sam, niezbędne są do tego promienie słoneczne. W Polsce tylko w okresie wiosenno-letnim występuje dostateczne nasłonecznienie do zachowania tego procesu. W pozostałych miesiącach zalecana jest suplementacja witaminy D.

W codziennej diecie dostępne są niezliczone źródła wapnia. Jednak  wiele osób pobiera niedostateczną jego ilość z pokarmu. Dlatego także w przypadku tego składnika warto wspomóc się suplementem vitrumcalcium.pl. Najlepiej wybrać preparat zawierający w swoim składzie zarówno wapń, jak i witaminę D.