Profilaktyka raka trzustki – jak ustrzec się przed nowotworem?

Rak trzustki nie jest najczęściej występującym nowotworem, ale z pewnością jest jednym z najniebezpieczniejszych,  ze względu na trudności w jego wykrywaniu. Każdego roku rośnie liczba zachorowań w takim tempie, że już za kilka lat rak trzustki może być drugą po nowotworze piersi przyczyną zgonów.

Nowotwory – współczesne zagrożenie

Jeśli mielibyśmy wskazać chorobę, która jest współczesnym odpowiednikiem śmiertelnych epidemii, jakie wydarzały się na przestrzeni minionych wieków, z pewnością byłyby to właśnie nowotwory. Obecnie stanowią jedną z najczęstszych przyczyn zgonów. Stoi za tym wiele czynników, na które  tylko częściowo mamy wpływ, .Jako społeczeństwo, mamy coraz większą świadomość tego, że tzw. zdrowy tryb życia to nie tylko moda, ale konieczność. Z drugiej strony mamy do czynienia z pogarszającą się jakością powietrza (zwłaszcza w dużych miastach), chemicznymi substancjami dodawanymi do żywności i kosmetyków, które  mogą być  dla organizmu oraz wieloma innymi czynnikami zewnętrznymi, mającymi właściwości kancerogenne.

Nowotwory są pandemią XXI wieku, a wśród nich, jednym z najbardziej podstępnych jest nowotwór trzustki, o którym stało się głośno za sprawą Patricka Swayze, Steva Jobsa oraz Anny Przybylskiej – bo to właśnie nowotwór trzustki był przyczyną ich śmierci.

AAEAAQAAAAAAAA0_AAAAJDJkYmY3YmM0LWM4MmQtNGI2MC05NGNkLWVhMjEzYjlmM2NmOQ

Dlaczego rak trzustki jest taki niebezpieczny?

Powodem, dla którego ten konkretny nowotwór budzi taki strach, jest jego niska wykrywalność. W początkowej fazie, gdy szanse na wdrożenie skutecznego leczenia są największe, rak trzustki nie daje żadnych objawów. Choroba może rozwijać się latami u niczego nieświadomego pacjenta. Nawet ogólne badania nie są w stanie stwierdzić rozwoju choroby. W bardziej zaawansowanym stadium rak daje symptomy podobne do zapalenia trzustki i często wdrażane jest nieodpowiednie leczenia. Nowotwór ten ujawnia się dopiero w bardzo zaawansowanym stadium rozwoju, gdy na leczenie często jest już zbyt późno. Ponad 80% pacjentów zgłasza się do lekarza w bardzo zaawansowanym stadium rozwoju choroby, gdy możliwe jest tylko wdrożenie leczenia paliatywnego. Pacjenci żyją średnio pół roku, a przeżycie w skali 5-letnie dotyczy zaledwie 15-20% chorych.

Czy przed rakiem trzustki można się ustrzec?

Przyczyny rozwoju tego nowotworu nie są do końca poznane, jednak warto wdrożyć do codziennego życia profilaktykę przeciwnowotworową, która ma na celu zmniejszenie ryzyka zachorowania na wszystkie rodzaje nowotworów. To zbiór dobrych praktyk, dzięki którym Twój organizm na pewno wiele  skorzysta.

Po pierwsze: dieta – trzustka jest organem biorącym udział w procesie trawienia. Produkuje hormony: glukagon i insulinę regulujące gospodarkę węglowodanową; jest także odpowiedzialna za produkcję enzymów trawiennych. Dlatego  nasza codzienna dieta, ma ogromne znaczenie dla prawidłowego działania tego organu. Dieta bogata w tłuszcze, cukry i żywność wysokoprzetworzoną niestety nie wpływa korzystnie na stan organizmu.

malabsorption-Copy

Kluczem do utrzymania organizmu w równowadze jest dbałość o stan układu odpornościowego, dostarczanie wraz z pożywieniem odpowiedniej ilości białka, tłuszczy, węglowodanów oraz witamin i minerałów; ponadto nienadużywanie diety wysokotłuszczowej. O ile frytki, golonka czy schabowy zjedzone raz na jakiś czas nie zaszkodzą, o tyle codzienne żywienie się takimi specjałami może bardzo  niekorzystniewpłynąć na stan układu trawiennego, krążeniowego i immunologicznego.

Warto spożywać dużo owoców i warzyw, zgodnie z regułą połowy talerza, gdzie 1/4 talerza powinny zajmować produkty bogate w białko, 1/4 produkty zbożowe, a pozostałą połowę warzywa i owoce. Tak zbilansowane posiłki zapewniają dużo zdrowej energii. Ponadto tłustą śmietanę lepiej zamienić na jogurt naturalny, a mięso ugotować na parze, zamiast smażyć.

Po drugie: zminimalizuj używki – alkohol wyjątkowo źle wpływa na działanie trzustki, o czym może świadczyć fakt, że podczas leczenia zapalenia trzustki obowiązuje bezwzględny zakaz picia alkoholu w jakiejkolwiek postaci. W działaniach profilaktycznych takie obostrzenia nie są konieczne, ale warto ograniczyć ilość spożywanego alkoholu do minimum i całkowicie rzucić palenie wyrobów tytoniowych. Organizm Ci za to podziękuje.

Palenie papierosów stanowi najpoważniejszy czynnik ryzyka wystąpienia raka trzustki. Wypalanie 30 papierosów dziennie zwiększa ryzyko zachorowania aż 2-krotnie, nie wspominając już o ryzyku nowotworu płuc.

Po trzecie: aktywny tryb życia i redukcja kilogramów – otyłość jest bardzo poważnym czynnikiem ryzyka dla wielu chorób, w tym również raka trzustki. Osoby z BMI powyżej 30 są predysponowane do występowania chorób nowotworowych; są również narażone na cukrzycę, która z kolei zwiększa ryzyko zachorowania na raka trzustki nawet 2-krotnie. Odrobina ruchu każdego dnia, dbałość o dietę i ogólny zdrowy tryb życia przyczynią się do polepszenia stanu zdrowia i zminimalizują ryzyko wystąpienia chorób: krążenia, układu pokarmowego i układu kostno-stawowego.

healthy-lifestyle-fun-at-life-sports-driving-healthy-food

Po czwarte: regularne badania – osoby po 50. roku życia powinny poddawać się regularnym kontrolom u lekarza rodzinnego. Natomiast osoby, u których w rodzinie notowano wcześniej przypadki nowotworów powinny wykonać badania przesiewowe, i co kilka lat wykonywać dodatkowe badania kontrolne, pozwalające na szybkie wykrycie nowotworów. Regularne kontrole wykonywane, zanim pojawią się objawy świadczące o rozwoju choroby, mogą uratować Ci życie.