fluuu11

Przeziębienie – jak je odróżnić od grypy?

Kiedy dopada nas katar, ból gardła czy podwyższona temperatura, najczęściej sięgamy po leki dostępne bez recepty i domowe sposoby na infekcję. Warto jednak poznać objawy przeziębienia i te charakterystyczne dla grypy, aby odpowiednio zareagować i nie dopuścić do powikłań.

Przyczyny zachorowań na przeziębienie i jego objawy

Przeziębienie jest infekcją dróg oddechowych, rozwijającą się w wyniku zarażenia wirusowego. Najczęściej odczuwamy objawy związane z niedrożnymi drogami oddechowymi i katarem, bólem i podrażnieniem gardła oraz podniesioną temperaturą. Objawy przeziębienia, w wyniku podanych leków powinny być coraz łagodniejsze i trwać maksymalnie tydzień. Jeśli tak się nie dzieje, czujemy się coraz gorzej, a stan podgorączkowy lub gorączka nie ustępują, należy udać się do lekarza. Nieleczone, nasilające się przeziębienie może doprowadzić do poważnych powikłań, w tym nawet do śmierci pacjenta, dlatego tak istotne jest dobre zdiagnozowanie choroby, podanie leków i całkowite wyleczenie.

fluuu2

Przyczyny zachorowań na grypę

Grypa to choroba wirusowa, przenoszona drogą kropelkową. Wzrost jej zachorowań obserwuje się w okresach jesienno-zimowych, gdy dochodzi do prawdziwych epidemii tego wirusa. I chociaż wiele osób stosuje szczepionki, wirusy grypy bardzo szybko mutują i wyeliminowanie ryzyka zachowania na wszystkie jej odmiany jest praktycznie niemożliwe. Jeśli już grypa nas dopadnie, szybko odczujemy jej objawy: katar, silny kaszel i ból gardła, ból mięśni i stawów oraz wysoka temperatura ciała. Szczególnie dwa ostatnie z objawów odróżniają grypę od zwykłego przeziębienia i powinny nas niezwłocznie do lekarza. Leczenie grypy to łagodzenie jej objawów, aż do całkowitego wyleczenia. Grypa rozprzestrzenia się szybko, dlatego ważne dla otoczenia chorującego, aby na czas rekonwalescencji pozostał on w domu. Objawy grypy najczęściej ustępują maksymalnie do dwóch tygodni. Ogromnie ważne jest całkowite wyleczenie, ponieważ powikłania niedoleczonej grypy są bardzo niebezpieczne dla zdrowia, a nawet życia pacjenta. Najczęstsze powikłania to zapalenie zatok, oskrzeli, płuc, mięśnia sercowego, a nawet opon mózgowych.

źródło: http://febrisan.pl/