burger

Jak radzić sobie ze zgagą?

Zgaga to bardzo powszechna przypadłość. Trudno znaleźć człowieka, który nie doświadczyłby jej choć raz w swoim życiu. U większości osób pojawia się sporadycznie, na przykład po zjedzeniu ciężkich, tłustych pokarmów czy po wysiłku fizycznym podjętym bezpośrednio po posiłku. Spora grupa osób jednak ma do niej szczególne tendencje i zmaga się z nią bardzo często, na czym cierpi ich życie. Warto zatem dowiedzieć się jak walczyć ze zgagą.

Zapobiec cofaniu się treści pokarmowej do przełyku

Za powstanie charakterystycznego pieczenia w okolicach mostka i innych nieprzyjemnych objawów towarzyszących zgadze odpowiedzialne jest cofanie się treści pokarmowej z żołądka do przełyku. Jest to oczywiście sytuacja, która nie powinna mieć miejsca, ale wywołać może ją wiele czynników. Przede wszystkim zatem trzeba starać się ich unikać. Nie powinno się na przykład od razu po posiłku kłaść się (co niestety wiele osób robi, uważając, że wpływa to pozytywnie na trawienie, tymczasem jest zupełnie odwrotnie), pochylać czy wykonywać aktywnych ćwiczeń bądź podejmować wysiłku fizycznego.

Unikanie czynników wywołujących zgagę

burgerW profilaktyce zgagi dobrze jest także unikać pokarmów, które ją wywołują. Może to być kwestia uwarunkowana indywidualnie, ale najczęściej przykre dolegliwości powodują tłuste i smażone potrawy, do strawienia których organizm musi wytworzyć większe ilości kwasu solnego, a także owoce cytrusowe. Warto również ograniczyć kawę i papierosy, a także alkohol, gdyż używki również wydatnie przyczyniają się do zarzucania treści pokarmowej do przełyku. Tak samo stosowanie niektórych leków może powodować charakterystyczne dla zgagi pieczenie i inne jej objawy.

Wiele osób jako domowy sposób na zgagę stosuje picie dużych ilości wody. Jest to metoda dość dobra, gdyż pomaga rozcieńczyć kwasy żołądkowe i zobojętnić je, ale nie przynosi ona szybkiej ulgi. Lepszym wyjściem jest sięganie po lek na zgagę (np. http://www.controloccontrol.pl/), który działa bardzo szybko, a więc przyniesie znaczną ulgę zwłaszcza w przypadku, kiedy zgaga jest mocno nasilona i pojawia się na tyle często, że powoduje znaczny dyskomfort.