lekarz

Refluks żołądka – choroba niebezpieczna, ale łatwa do kontrolowania

O zgadze słyszeli wszyscy, nie każdy jednak wie, co to jest refluks żołądka, który coraz częściej okazuje się być przyczyną pojawiających się nieprzyjemnych dolegliwości takich jak pieczenie i ból w przełyku i za mostkiem, kwaśne odbijanie i posmak w ustach i inne, które kojarzone są powszechnie ze zgagą. Dolegliwość ta jest więc jednym ze skutków choroby  refluksowej, warto zatem dowiedzieć się, co to za choroba, by móc w porę zareagować jeśli ma się objawy podobne do tych, jakie daje refluks.

Co to jest refluks żołądka?

Choroba ta polega na zarzucaniu treści pokarmowej do przełyku, co właśnie wywołuje zgagę. Jest to nie tylko nieprzyjemne, ale też nieprawidłowe z fizjologicznego punktu widzenia – sytuacja taka nie powinna mieć miejsca, gdyż kiedy treść pokarmowa opuści przełyk, nie powinna już do niego wracać. W chorobie refluksowej refluksie dzieje się tak  na skutek rozluźnienia dolnego zwieracza przełyku, który jest mięśniem. Przyczyny tego zjawiska nie są do końca wyjaśnione. Objawy nasila stosowanie niektórych leków, niewłaściwa dieta, kawa lub ciąża czy podeszły wiek, nic więc dziwnego, że na chorobę tę cierpi tak wiele osób. Jest ona niestety przewlekła, a jej zaniedbanie może mieć bardzo poważne skutki, z których nie każdy zdaje sobie sprawę. Nieleczony refluks i często występujące zgagi nie tylko niszczą szkliwo zębów i podrażniają przełyk, ale też mogą wywołać schorzenie zwane przełykiem Barretta, rozwój zaś tej choroby może skutkować pojawieniem się nowotworu. Częste przedostawanie się kwaśnej treści pokarmowej do przełyku może też uszkodzić go do tego stopnia, że pojawi się krwawienie z jego tkanek, to zaś także jest bardzo niebezpieczną  sytuacją, mogącą zagrażać życiu pacjenta. Bardzo ważne jest więc, by podjąć leczenie.

Jak leczyć refluks?

lekarzJeśli ktoś spodziewa się, że dowie się, jak wyleczyć refluks całkowicie, to niestety musi uświadomić sobie, że jest to choroba przewlekła, dlatego leczenie opiera się przede wszystkim na tym, by doprowadzić do remisji choroby oraz zapobiec negatywnym skutkom tego schorzenia. Ważne jest zatem, by nie dopuszczać do pojawienia się zgagi, czyli zarzucania kwaśnej treści pokarmowej do żołądka.

Warto także, kiedy zgaga się pojawi, sięgać po leki zobojętniające treść pokarmową, dzięki czemu nie trzeba będzie obawiać się podrażnienia i uszkodzenia przełyku.

Warto też wprowadzić w życie inne zalecenia, między innymi unikać pokarmów, które wywołują zgagę i prowadzić zdrowszy tryb życia. Ważne jest zwłaszcza, by pożegnać się z używkami, zwłaszcza zaniechać palenia papierosów, a także stracić na wadze w przypadku gdy cierpi się na nadwagę, unikać stresu, za to wysypiać się, zapewnić sobie relaks i dużo aktywności fizycznej. Takie działania pomogą utrzymać chorobę w ryzach i zapobiec jej niepożądanym rezultatom.

Sprawdź także kiedy z refluksem udać się do lekarza na http://www.controloccontrol.pl/zgaga/choroba-refluksowa-kiedy-warto-udac-sie-do-lekarza-po-porade