Nadciągające przeziębienie zaczyna się zwykle od uczucia ogólnego rozbicia, bólu gardła i głowy. Często do objawów dołącza katar i czujemy się tak fatalnie, że mamy ochotę zaszyć się pod pierzyną i nie wychodzić spod niej przez co najmniej kilka dni. Zwykle jednak przeziębienie pojawia się w najmniej oczekiwanym momencie i jeśli chcemy, by nie zburzyło naszych planów, to musimy działać szybko i skutecznie. Jak to zrobić?
Wykorzystaj metody naturalne
Matka Natura to ogromne bogactwo, z którego możemy czerpać całymi garściami. Doceniły to już nasze babcie i ich babcie, a skuteczność naturalnych sposobów leczenia jest potwierdzona również naukowo. Zostało bowiem zbadane, że są rośliny, które zawierają tzw. naturalne antybiotyki i dzięki temu wykazują doskonałe właściwości lecznicze.
Do takich roślin należy cebula i czosnek. Pierwsza z nich zawiera fitoncydy, a druga alicynę, również z grupy fitoncydów. Działają one bakteriobójczo, a naukowcy potwierdzili, że czosnek działa mocniej niż penicylina. Pomagają one zwalczać nie tylko infekcje dróg oddechowych, ale również układu trawiennego.
Mówiąc o naturalnych antybiotykach nie sposób nie wspomnieć o miodzie. Zawiera on nadtlenek wodoru, lizozym, inhibinę i apidycynę. To właśnie dzięki ich obecności może zwalczać różne bakterie, w tym paciorkowce (najczęstszą przyczynę angin) i gronkowce. Wykazuje również działanie przeciwgrzybicze i doskonale działa m.in. na grzyby z rodziny Candida.
Nie możemy tutaj nie wspomnieć również o imbirze, bazylii czy olejku z oregano. Każdy z nich działa na wiele różnych dolegliwości, a wśród nich są również te związane z przeziębieniem objawiającym się zwykle dolegliwościami ze strony górnych dróg oddechowych.
Zadbaj o odpowiednią dietę
Oprócz stosowania wyżej wymienionych skarbów z domowej apteczki warto również pamiętać o odpowiedniej diecie. Jeśli czujemy pierwsze objawy przeziębienia, to sięgnijmy po warzywa i owoce. Najlepsze będą te bogate w witaminę C, której wysokie dawki są wskazane, gdy dopada nas infekcja. Z pomocą przychodzą również zielone koktajle. Działają jak bomba witaminowa i pozwalają szybko, a jednocześnie przyjemnie, uzupełnić niedobory witamin.
Warto jednak pamiętać, że nie wszystkie witaminy są zawarte w owocach i warzywach. Są również takie jak witamina D, której na próżno w nich szukać. Jest ona syntetyzowana przez naszą skórę ze słońca lub dostarczana do organizmu m.in. poprzez spożywanie ryb i owoców morza. Witamina D odpowiada za prawidłowe funkcjonowanie układu odpornościowego, dlatego w okresie przeziębienia w naszej diecie nie powinno zabraknąć ryb.
Dobrze byłoby również zadbać o florę bakteryjną w jelitach. Zdarza się, że traktujemy je po macoszemu, a tymczasem okazuje się, że właściwa równowaga bakteryjna w jelitach ma spore znaczenie dla zdrowia całego organizmu. Warto więc w okresie przeziębienia jeść jogurty, pić kefir czy maślankę. Zawarte w nich probiotyki pozwolą odbudować florę bakteryjną w jelitach i dzięki temu zadziałają wspomagająco na nasz układ immunologiczny.
Odpocznij
Uzupełnieniem naturalnych metod leczniczych, takich jak prawidłowe odżywianie i korzystanie ze skarbów z domowej apteczki powinno być uzupełnione przez odpoczynek. Tylko wtedy, gdy damy organizmowi odpocząć, uda nam się stoczyć udaną batalię o zdrowie organizmu. Musimy bowiem pamiętać, że organizm do walki z przeziębieniem potrzebuje sił.
Jeśli więc czujesz, że choroba nadciąga, a chcesz się jej szybko pozbyć, to nie staraj się pracować na wysokich obrotach. Daj sobie chwilę czasu na odpoczynek i połóż się wcześniej spać. Dzięki temu Twój organizm zregeneruje się, będzie miał siłę by zwalczyć nadciągającą chorobę i szybciej wrócisz do normalnej aktywności.
Wbrew pozorom takie działanie jest opłacalne. Co prawda musisz danego dnia skończyć pracę wcześniej i być może zrezygnować z wykonania niektórych działań, ale za to szybciej wrócisz do pełnej formy. Jeśli tego nie zrobisz, to Twoje przeziębienie potrwa dłużej, a więc przez dłuższy czas będziesz mało produktywny i w efekcie prawdopodobnie osiągniesz mniej, niż zakładałeś.