Skuteczne leczenie refluksu – jak powinno wyglądać?

Refluks przełyku to choroba przewlekła dotykająca dużej części osób. Można z nią całkiem komfortowo żyć i nie zawsze konieczne jest leczenie operacyjne, jednak trzeba uważać, by unikać czynników, które wywołują objawy. Jest to konieczne, bowiem następstwa tej choroby mogą być bardzo poważne, z nowotworem przełyku włącznie.

Zapobiec objawom refluksu

 

Refluks to choroba polegająca na cofaniu się treści pokarmowej do przełyku na skutek niedomykania się dolnego zwieracza przełyku. Przyczyny tego mogą być różne, na przykład wiek i związane z tym osłabienie się mięśnia zwieracza, zmiany hormonalne czy przebyte choroby (problem ten może dotknąć na przykład osób cierpiących na chorobę alkoholową). Nie zawsze więc przypadłości tej można się ustrzec. Warto też wiedzieć, że nie w każdym przypadku charakterystyczne objawy, przede wszystkim zgaga, wskazują na istnienie tego schorzenia. Jeśli jednak zgaga, uczucie cofania się treści pokarmowej do przełyku, kwaśny posmak w ustach i kwaśne odbijanie pojawiają się często, warto skonsultować się z lekarzem, gdyż może się okazać, że przyczyną tych dolegliwości jest właśnie niedomykanie się zwieracza przełyku, a jeśli tak, to konieczne jest podjęcie odpowiednich działań mających na celu trzymanie choroby w ryzach.

 

Dlaczego refluks trzeba leczyć?

 

Objawy choroby refluksowej są przede wszystkim nieprzyjemne. Dolegliwości towarzyszące zgadze, takie jak pieczenie w przełyku, kwaśne obijanie, kwaśny posmak w ustach, mogą zepsuć każdy dzień, a osoby chorujące na refluks narażone są na nie bardzo często, nie tylko okazjonalnie, na przykład po spożyciu określonych pokarmów, jak osoby zdrowe. Przy refluksie często zgaga pojawia się w nocy, kiedy głowa znajduje się nisko, co sprzyja mechanicznemu cofaniu się treści pokarmowej do przełyku.

Osoby miewające częste zgagi mogą mieć problemy z przełykiem spowodowane przez częstą obecność w nim kwasu solnego, który jest przecież silnie drażniący. Może on uszkadzać delikatny nabłonek przełyku, w mniej poważnych sytuacjach wywołując ból i pieczenie gardła, a nawet chrypkę, w poważniejszych zaś – ciężkie uszkodzenia, co może powodować tzw. przełyk Barretta i zmiany nowotworowe. Poza tym osoby chorujące na refluks często odczuwają negatywny wpływ kwasu solnego na stan ich jamy ustnej i zębów, gdyż przy silnej zgadze kwas ten może przedostawać się do jamy ustnej i uszkadzać szkliwo zębów. Przede wszystkim jednak leczenie tego schorzenia ma na celu zapobieganie możliwym powikłaniom.

 

Leczenie refluksu

 

stethoscope-2617701_640Osoby chorujące na refluks przede wszystkim powinne zmienić tryb życia. Konieczne jest unikanie czynników, które wywołują objawy, czyli mocnego doprawianie potraw, stosowania używek czy spożywania tłustych, ciężkostrawnych pokarmów. Zalecane jest także pozbycie się nadwagi i rozstanie się z nałogiem tytoniowym. W większości przypadków takie profilaktyczne działania wystarczą, by objawy choroby refluksowej nie pojawiały się, jednak jeśli zgaga występuje, trzeba mieć pod ręką tabletki z pantoprazolem, które blokują wydzielanie kwasu żołądkowego.

W cięższych przypadkach choroby refluksowej konieczne może okazać się stosowanie leków na receptę przepisanych przez lekarza bądź nawet interwencja chirurgiczna.