żołądek

Uciążliwa zgaga – jakie są jej przyczyny i jak z nią walczyć?

Nie wszyscy doświadczają zgagi, ale dolegliwość ta jest na tyle powszechna, że z pewnością każdy o niej słyszał i większość osób dobrze wie, na czym ona polega. Nie wystarczy jednak wiedzieć, że zgaga to palenie w przełyku przyczyny tego stanu rzeczy także warto poznać, przede wszystkim po to, by wiedzieć, jak móc chronić się przed tymi przykrymi dolegliwościami i ich ewentualnymi skutkami, które mogą być dość groźne.

Przyczyny zgagi

żołądekPrzyczyn zgagi jest bardzo wiele i między innymi to sprawia, iż jest to tak powszechny problem. Większości osób wydaje się, że kwaśny posmak w ustach, kwaśne odbijanie się i bardzo charakterystyczne pieczenie w przełyku i za mostkiem wywołują przede wszystkim pokarmy, ale nie tylko one mogą wywoływać takie dolegliwości. Rzeczywiście zwykle zwiększone wydzielanie kwasu żołądkowego i zarzucanie treści pokarmowej do przełyku ma miejsce po spożyciu tłustych, smażonych potraw, fast-foodów, pikantnych pokarmów, owoców cytrusowych czy przy stosowaniu używek, zwłaszcza paleniu papierosów, ale jeśli chodzi o palenie w przełyku i kwaśny posmak w ustach przyczyna może też leżeć w niewłaściwym stylu życia. Przede wszystkim jest to schylanie się czy ćwiczenia fizyczne podejmowane bezpośrednio po posiłku, które sprawiają, że treść pokarmowa przesuwa się z powrotem do przełyku. Zły wpływ na samopoczucie ma także kładzenie się po jedzeniu (dlatego zaleca się, by nie jeść kolacji później niż 2-3 godziny przed snem). Również stres, nadwaga, nieregularne jedzenie i spożywanie posiłków w pośpiechu sprzyja pojawianiu się zgagi. Narażone na nią mogą być nawet osoby żyjące w stresie, dlatego ważne jest nawet to, by w profilaktyce zgagi zadbać o relaks.

Kłopotliwe objawy – jak z nimi walczyć?

Na pewno każdy wie, jakie są objawy zgagi, gdyż są one bardzo charakterystyczne. Typowe jest przede wszystkim uczucie pieczenia i palenia w przełyku i za mostkiem (które czasem może być na tyle silne, że bywa mylone z symptomami zawału serca!), ale objawy towarzyszące to często szczególnie krępujące, kwaśne odbijanie i nieprzyjemny, kwaśny posmak w ustach. Kiedy zgaga jest nasilona i długo trwa, mogą pojawić się objawy pozaprzełykowe takie jak chrypka, uczucie drapania w gardle, a nawet ból gardła, które mogą utrzymywać się kilka dni.

Jasne jest, że objawy te znacząco obniżają jakość życia. Jeśli mijają same, nawet po kilku godzinach, można przejść nad nimi do porządku dziennego (ale nie ma powodu, by to robić, skoro łatwo można pozbyć się zgagi dzięki odpowiednim lekom), jednak prawdziwy problem jest wtedy, kiedy zgaga utrzymuje się kilka dni. Wówczas bezsprzecznie trzeba działać, i to zdecydowanie. Najlepiej będzie sięgnąć po tabletki na zgagę, które zobojętniają kwaśny odczyn treści pokarmowej, redukując uciążliwe objawy i zapobiegając silnemu  podrażnieniu przełyku przez kwas żołądkowy. Dzięki zablokowaniu wydzielania kwasu solnego w żołądku, ustępuje  kwaśny posmak w ustach, odbijanie oraz uczucie pieczenia w przełyku i za mostkiem, dając pełną ulgę w krótkim czasie.