5 sposobów na walkę z katarem

Obiegowa opinia mówi, że katar to nie choroba. Mówi się również, że nieleczony trwa siedem dni, a leczony tydzień. Każdy jednak wie, że katar może skutecznie utrudnić normalne funkcjonowanie, a nieleczony może być początkiem poważniejszej infekcji. Poznajcie więc 5 sposobów na walkę z katarem.

Woda morska

Woda morska, która zawiera sól morską i minerały jest świetnym remedium na katar. Psikanie do nosa hipertonicznym roztworem wody morskiej pomaga obkurczyć spuchnięte śluzówki i przynosi natychmiastową ulgę.

Co ważne, stosowanie wody morskiej nie ma żadnych ograniczeń. Mogą jej używać zarówno dorośli, jak i dzieci. Mogą z jej dobrodziejstw korzystać również kobiety w ciąży i niemowlęta. W przypadku tych ostatnich, izotoniczny roztwór wody morskiej pomaga nie tylko przy katarze, ale również warto stosować go przy codziennym oczyszczaniu dróg nosowych.

 

Inhalacje

Doskonałą metodą na walkę z katarem jest stosowanie inhalacji. Można to zrobić przy użyciu inhalatorów elektrycznych, dostępnych w aptekach lub, metodą naszych babć, pochylać się nad garnkiem z wrzątkiem. Ta pierwsza metoda jest jednak zdecydowanie bardziej bezpieczna, gdy chcemy pomoc w walce z katarem małemu dziecku. Nie ma bowiem ryzyka, że dziecko obleje się wrzątkiem i dotkliwie poparzy.

Do domowych inhalacji przy katarze można użyć roztworu soli fizjologicznej. Podawana przy użyciu inhalatora pomoże obkurczyć spuchniętą śluzówkę, nawilży ją, a przy okazji rozrzedzi wydzielinę. Dzięki temu łatwiej będzie wyczyścić nos.

Inhalacje można również przeprowadzić przy użyciu solanki leczniczej. Dawki, w jakich może być ona stosowana opisane są dokładnie na opakowaniu. Efekt działania solanki jest bardzo podobny jak soli fizjologicznej, choć solanka ma jeszcze miejscowe działanie bakteriobójcze.

Inhalator może również służyć do podawania mocniejszych leków na katar, pomocnych zwłaszcza wtedy, gdy mamy do czynienia z katarem zatokowym. Ich stosowanie i dawkowanie powinno być jednak poprzedzone konsultacją ze specjalistą. W tym miejscu chcemy jedynie wspomnieć o takiej możliwości.

 

Aromaterapia

Dobrą metodą na walkę z katarem przynosi aromaterapia. Można ją przeprowadzać na różne sposoby. Jednym z nich jest wieszanie na kaloryferze ręcznika nasączonego wonnymi olejkami. Do walki z katarem warto wybrać olejek sosnowy czy eukaliptusowy. Ręcznik schnąć będzie uwalniał zawarte w olejkach aromaty, pomoże udrożnić zatkany nos i ułatwi oddychanie.

Aromaterapię można przeprowadzić również podczas kąpieli. Do wanny pełnej ciepłej wody wystarczy wpuścić kilka kropli aromatycznych olejków. Gdy woda będzie parować łazienka wypełni się aromatem sosny czy eukaliptusa, które pomogą walczyć z objawami kataru.

Olejki eteryczne można wykorzystać również do nacierania miejscowego. Można nimi smarować klatkę piersiową czy skronie. Wówczas rozgrzane ciało stanie się przyczyną ich parowania i lecznicze aromaty będą się powoli uwalniać.

W tym miejscu warto dodać kilka słów na temat stosowania aromaterapii u małych dzieci. Niektóre olejki eteryczne, np. ten sosnowy mogą okazać się zbyt mocne dla malutkich dzieci. Jeśli więc chcemy pomóc maluszkowi i ulżyć mu w oddychaniu, to przed ich użyciem warto skonsultować się z lekarzem. Powie on w jakiej dawce i w jaki sposób najlepiej będzie wykorzystać lecznicze walory olejków roślinnych.

 

Odpowiednia dieta

Przy katarze warto zadbać również o odpowiednią dietę. Powinny się w niej znaleźć potrawy z dużą zawartością witamin, zwłaszcza witaminy C. Jedz również czosnek i cebulę, które zawierają naturalne substancje działające bakteriobójcze. Mówi się o nich nawet, że są naturalnymi antybiotykami.

Mając katar warto jeść dużo potraw rozgrzewających. Pomagają one rozgrzać organizm, dzięki czemu jest on silniejszy i może lepiej walczyć z katarem. Mają również dodatkowe działanie – pochylanie się nad talerzem pełnym parującego rosołu czy nad kubkiem gorącej herbaty pomaga udrożnić nos i ułatwia oddychanie.

Ratujmy się również koktajlami warzywno-owocowymi. Warto stosować szczególnie te z zieloną pietruszką, szpinakiem czy jarmużem, gdyż zawierają dużo witaminy C.

 

Higiena nosa

Szukając sposobów na walkę z katarem nie można zapomnieć również o odpowiedniej higienie. Dmuchając nos używajmy chusteczek jednorazowych, a po ich użyciu wyrzucajmy je od razu do kosza. Dzięki temu unikniemy sytuacji, gdy bakterie chorobotwórcze latają po mieszkaniu i zminimalizujemy ryzyko, że zarażą się kolejni członkowie rodziny.

Zadbajmy również o odpowiednie nawilżenie skrzydełek nosa i skóry pod nim. Częste siąkanie i wycieranie nosa może powodować zaczerwienienia i podrażnienia. Można z tym walczyć smarując noc maścią lub kremem mocno natłuszczającym. Z pomocą może przyjść również maść majerankowa, która nie tylko natłuści skórę pod nosem, ale również pomoże udrożnić nos. Wydzielający się z niej aromat ma bowiem również działanie wspomagające i warto stosować ją przy katarze. Maść tę można stosować również u najmłodszych dzieci.