8 sprawdzonych sposobów na walkę z wzdęciami

Nikt z nas nie lubi, gdy jego brzuch jest wzdęty i słychać z niego bulgotanie czy inne odgłosy. Jest to nie tylko niekomfortowe dla osoby cierpiącej na te dolegliwości, ale również krępujące w sytuacji, gdy znajdujemy się w miejscu publicznym. Z wzdęciami można jednak skutecznie walczyć, a pomoże Ci w tym 8 sprawdzonych sposobów.

  1. Jedz potrawy lekkostrawne

Jedną z głównych przyczyn wzdęć są potrawy ciężkostrawne. Bardzo obciążają one układ trawienny, a on z kolei, nie radząc sobie z ich trawieniem, wytwarza gazy i nadmiar soków trawiennych. Te z kolei, przemieszczając się poprzez kolejne odcinki układu pokarmowego, powodują nieprzyjemne efekty w postaci wzdęć, wiatrów czy bulgotania.

  1. Unikaj słodyczy

Przyczyną wzdęć bywają również słodycze. Jeśli jesz za dużo potraw słodkich, to zaburzasz równowagę jelitową i powodujesz, że kwasy żołądkowe mają problem z trawieniem. I znów efektem są wzdęcia i wiatry, które skutecznie zatruwają Ci życie.

  1. Nie przesadzaj z warzywami

Wiele mówi się o tym, że błonnik jest niezbędny do tego, by pasaż jelitowy przebiegał prawidłowo. Prawda jest jednak taka, że spożywanie warzyw w nadmiernych ilościach może objawiać się wzdęciami, gdyż jelita nie są w stanie poradzić sobie z tak dużą ilością błonnika.

Jeśli więc do tej pory warzywa i owoce były rzadkością na Twoim stole, to zacznij je wprowadzać powoli. Daj swoim jelitom czas na to, by przyzwyczaiły się do nowej diety. Dzięki temu unikniesz problemów z wzdęciami.

  1. Nie pij napojów gazowanych

Równie ważne jak to, co jemy, jest ważne to, co pijemy. Jeśli chcemy uniknąć wzdęć, to zdecydowanie powinniśmy unikać napojów gazowanych. Obecny w nich dwutlenek węgla przechodzi przez układ pokarmowy i gromadzi się w jelitach, w których jego obecność może objawiać się wzdęciami. Zdecydowanie lepszym napojem jest woda i to najlepiej ta niegazowana. To ona powinna zastąpić napoje gazowane i to jej powinniśmy pić najwięcej.

  1. Zadbaj o równowagę jelitową

content-image

Jelita to bardzo ważny element układu trawiennego. Już niewielka nierównowaga w ich florze bakteryjnej może objawiać się przykrymi dolegliwościami ze strony układu trawiennego, w tym m.in. wzdęciami. Zaburzenie równowagi może wynikać z niewłaściwej diety, ale może być również efektem kuracji antybiotykowej czy choroby wirusowej.

Mając to na uwadze warto zadać o jelita stosując probiotyki i prebiotyki. Można sięgnąć po te naturalne, które występują w jogurtach czy kefirze. Można również wspomóc się specyfikami z apteki. Dzięki nim flora bakteryjna zostanie odbudowana, co wpłynie korzystnie nie tylko na układ trawienny, ale również immunologiczny.

  1. Jedz elegancko

Jedzenie wielkimi kęsami i szybkie przełykanie jest nie tylko nieeleganckie, ale również niekorzystne z punktu widzenia układu trawiennego. Jedząc w ten sposób łykamy bardzo dużo powietrza, które następnie przechodzi do kolejnych fragmentów układu pokarmowego, w jelicie objawiając się m.in. wzdęciami.

Zdecydowanie lepszą metodą jest gryzienie małych kęsów, a następnie dokładne ich przeżuwanie. Warto przy tym pamiętać, że jama ustna jest pierwszym fragmentem układu trawiennego i już w niej, z pomocą śliny, odbywa się pierwszy etap całego procesu. Jeśli etap ten zostanie pominięty, to kolejne odcinki układu będą miały trudniejsze zadanie, a efektem będą właśnie wzdęcia czy bulgotania.

  1. Nie mów w trakcie jedzenia

Nasze mamy i babcie nieustannie napominały nas, by nie mówić w trakcie jedzenia. Jest to nie tylko zalecenie zgodne z zasadami savoir-vivre’u, ale również zasada, której stosowanie pomoże nam w walce z wzdęciami. Mówienie z pełnymi ustami powoduje bowiem połykanie powietrza, które następnie dostaje się do przewodu pokarmowego i w jego efekcie powstają wzdęcia.

  1. Wykorzystaj zioła

herbal-tea-herbs-tee-mint-159203

W walce wzdęciami naszym sprzymierzeńcem są również zioła. Napary z kwiatu rumianku, mięty czy siemienia lnianego mają zbawienny wpływ na nasz układ trawienny. W walce z wzdęciami przydaje się również napar z kopru włoskiego, który ma działanie wiatropędne.

Warto również skorzystać z ziół w postaci nalewek. Zawarte w nich składniki pochodzenia roślinnego skutecznie pobudzają układ trawienny do pracy i pomagają pozbyć się tych nieprzyjemnych dolegliwości.