Ach te komary – jak łagodzić ukąszenia?

Cudowny ciepły wieczór na tarasie czy balkonie, dzieci śpią, pełnia relaksu i byłoby fantastycznie, gdyby nie komary. Potrafią uprzykrzyć życie nie tylko podczas wieczornego relaksu, ale i później, gdy kładziesz się spać, ale nie możesz zasnąć, bo upiorne swędzenie skutecznie przeszkadza w zaśnięciu. Czy jest jakiś sposób, by ukąszenia komarów nie były takie uciążliwe?

Dlaczego ugryzienia swędzą?

Zanim podamy sposoby na złagodzenie ukąszeń komarów wyjaśnimy, dlaczego ugryzienia swędzą. Otóż samice komarów (tak, to właśnie one nas kąsają, bo samce żywią się nektarem kwiatów) wkłuwając się w naszą skórę wstrzykują nam kropelkę swojej śliny. Zabieg ten ma zapobiegać krzepnięciu krwi podczas posiłku, ale zawarte w ślinie białka nie tylko hamują krzepnięcie, ale również powodują reakcję alergiczną. To właśnie z ich powodu w naszym organizmie uwalnia się histamina, której efektem jest bąbel i swędzenie w miejscu ukąszenia.

Jak łagodzić reakcje po ukąszeniach owadów?

Problem z komarami dotyczy nie tylko nas, ale zmagały się z nim również całe pokolenia naszych przodków. Nie mieli oni dostępu do zaawansowanych technologii farmaceutycznych, dlatego do łagodzenia ukąszeń po ugryzieniach komarów używali metod naturalnych. Część z nich była nieskuteczna, ale metodą prób i błędów udało się znaleźć te sposoby, których stosowanie skutecznie pomagało walczyć z uciążliwym swędzeniem po ukąszeniu.

lemons-686918_1280

Pierwszym skutecznym sposobem walki z nieprzyjemnym swędzeniem po ukąszeniu komara jest wykorzystanie liści bazylii. Wystarczy w palcach rozetrzeć kilka listków i przyłożyć je na miejsce wkłucia. Ulga będzie natychmiastowa, bąbel przestanie rosnąć, a swędzenie ustąpi. Warto również wiedzieć, że komary nie lubią zapachu bazylii, dlatego warto ją posadzić wokół tarasu czy w doniczce na balkonie.

Jeśli nie mamy pod ręką liści bazylii, to warto sięgnąć po sok z cytryny. Zawarte w nim składniki działają łagodząco na swędzenie i hamują wydzielanie się histaminy. Dzięki temu odczuwamy dużą ulgę i przestajemy się drapać.

basil-932079_1280

Po ukąszeniach z pomocą przychodzą nam jednak nie tylko bazylia i cytryna, ale również preparaty na bazie alkoholu, najlepiej zawierające olejki eteryczne i wyciągi ziołowe, np. Amol. Przyłożenie wacika nasączonego takim preparatem w miejscu ukąszenia lub po prostu skropienie tego miejsca kilkoma kroplami preparatu, skutecznie pozwalają złagodzić ból, swędzenie i pieczenie.

Z pomocą po ugryzieniu przychodzi również lód albo po prostu zimny okład. Jego zadaniem jest obkurczenie naczyń krwionośnych, co hamuje rozwijającą się reakcję alergiczną. Dzięki temu udaje się zatrzymać rozwijający się bąbel i uniknąć późniejszego swędzenia, które jest z nim związane.

Czego nie robić po ukąszeniu owadów?

Na koniec chcemy dodać jeszcze kilka słów na temat tego, czego absolutnie nie powinniśmy robić po ukąszeniu owadów. Przede wszystkim nie powinniśmy drapać się w miejscu ugryzienia. Choć to bardzo trudne, starajmy się wytrzymać uciążliwe swędzenie i szybko poszukać jednego z wyżej wspomnianych środków przynoszących ulgę po ukąszeniu.

Jeśli zaczniemy się drapać, to ryzykujemy nie tylko poszerzeniem rany po ukąszeniu, co wiąże się z dłuższym procesem gojenia, ale przede wszystkim ryzykujemy zakażeniem. Drapiąc się poszerzamy bowiem otwór w skórze, przez który bakterie mogą dotrzeć do naszego krwioobiegu. Na naszych rękach jest przecież mnóstwo mikrobów, które niegroźne na skórze mogą stanowić zagrożenie w momencie, gdy dostaną się do krwi.

Mając to na uwadze warto mieć w domu Amol, lód czy cytrynę, które szybko i skutecznie łagodzą ukąszenia komarów. Jest to szczególnie istotne, jeśli mamy dzieci, bo im wyjątkowo trudno powstrzymać się przed drapaniem. Jeśli uda nam się zadziałać zaraz po ukąszeniu, gdy dziecko jeszcze nie zdąży rozdrapać ugryzienia, to z pewnością będzie to z korzyścią dla jego zdrowia. Oprócz tego, że unikniemy potencjalnego zagrożenia bakteriami z dziecięcych rąk, to również unikniemy długo gojących się ran i strupów, które mogłyby szpecić ciało dziecka.