Ból zęba to nieprzyjemny ból, który nieźle może nam dać popalić. Przyczyną bólu zęba jest najczęściej próchnica zęba, infekcja, choroby dziąseł. Z każdym bólem zęba warto udać się do dentysty na wizytę kontrolną, aby sprawdzić, gdzie tkwi przyczyna bólu. Być może będzie potrzebne leczenie zęba.
Często zdarza się, że ból zęba łapie nas w najmniej oczekiwanym momencie – w nocy, w weekend, gdy dentysta nie przyjmuje. Co wtedy zrobić? Poznaj domowe sposoby na złagodzenie bólu zęba.
Zimny kompres lub okład z lodu
Zimny kompres lub okład z lodu mogą pomóc złagodzić ból zębów, zwłaszcza jeśli ból zęba jest spowodowany urazem lub obrzękiem dziąseł. Można przytrzymać na przykład worek z lodem lub worek mrożonego groszku na zewnętrznej stronie policzka nad bolącym zębem przez kilka minut.
Zastosowanie zimnej kuracji obkurcza naczynia krwionośne, spowalniając przepływ krwi do dotkniętego obszaru. Pomaga to uśmierzyć ból i zmniejszyć obrzęk i stan zapalny.
Ból zęba – przepłucz usta i zęby wodą z solą
Płukanie jamy ustnej ciepłą, słoną wodą pomaga rozluźnić zanieczyszczenia znajdujące się w próchnicy lub między zębami. Może również zmniejszyć obrzęk, przyspieszyć gojenie i złagodzić ból gardła.
Rozpuść 1 łyżeczkę soli w szklance ciepłej wody. Płucz taką wodą usta, opłukując wodą bolące miejsce.
Środki przeciwbólowe na ból zęba
Leki dostępne bez recepty, takie jak paracetamol i ibuprofen, mogą zapewnić tymczasową ulgę w bólu zęba.
Czosnek na ból zęba
Czosnek znany jest ze swoich cennych właściwości leczniczych. Należy do naturalnych antybiotyków. Ma działanie przeciwzapalne oraz przeciwbakteryjne. Ząbek świeżego czosnku, rozgnieć i wymieszaj z odrobiną soli. Taką papkę nałóż na bolący ząb. Trzymaj około pół godziny.
Herbata miętowa
Herbata miętowa może złagodzić ból. Mięta ma działanie odrętwiające, które mogą łagodzić ból zęba i ból gardła. Mięta ma również działanie antybakteryjne. Herbatę miętową można wypić lub przepłukać nią usta. Jeśli nie masz herbaty miętowej, możesz użyć suszonej lub świeżej mięty. Liście zalać wrzątkiem, zaparzyć przed 20 minut, ostudzić. Taki napar wypić lub przepłukać nim bolącego zęba.
Torebkę po herbacie miętowej można również przytrzymać przy bolącym zębie. Na ból zęba można również wykorzystać olejek miętowy. Na wacik wkrapiamy kilka kropel olejku miętowego i przykładamy do bolącego zęba.
Tymianek
Tymianek jest znany ze swoich zastosowań leczniczych i jest skutecznym lekarstwem na infekcje klatki piersiowej, takie jak zapalenie oskrzeli czy krztusiec. Tymol, główny składnik olejku eterycznego, ma właściwości antyseptyczne i przeciwgrzybicze.
Jedną kroplę olejku tymiankowego można dodać do szklanki wody, aby przygotować płyn do płukania ust.
Inną metodą jest posypanie wacika kilkoma kroplami olejku tymiankowego i wody. Po dodaniu wody dociśnij ją do bolącego zęba.
Aloes dobry na ból zęba
Aloes to roślina o wielu zastosowaniach prozdrowotnych. Ma właściwości przeciwbakteryjne i może niszczyć bakterie powodujące próchnicę. Przekrojony liść aloesu można przyłożyć do bolącego zęba. Możesz również wydrążyć miąższ z liścia i nim smarować bolące miejsce.
Płukanie nadtlenkiem wodoru
Płukanie roztworem nadtlenku wodoru (woda utleniona) jest skutecznym środkiem przeciwbakteryjnym do płukania jamy ustnej, zwłaszcza jeśli ból zęba jest spowodowany infekcją.
Nadtlenek wodoru jest niebezpieczny w przypadku połknięcia, dlatego należy zachować szczególną ostrożność podczas płukania.
Goździki
Goździki mają właściwości przeciwzapalne i przeciwbakteryjne. Przyprawa ta zawiera eugenol, który działa znieczulająco. Goździki mają również właściwości przeciwzapalne i przeciwbakteryjne, co pomaga zwalczać infekcje zębów i dziąseł.
Osoba może namoczyć małą wacik w olejku goździkowym i nałożyć ją na obszar dotknięty bolesnym ząbkiem. Można również przeżuwać goździki przez około 20 minut, starając się nakierować goździki na bolącego zęba.
Kiedy iść do dentysty?
Domowe środki zaradcze mają na celu jedynie tymczasową ulgę. Ważne jest, aby natychmiast zgłosić się do dentysty, gdy ból zęba trwa dłużej niż dzień lub dwa.
Jeśli ból zęba nie zostanie natychmiast leczony, może to prowadzić do poważniejszych problemów, takich jak choroba dziąseł lub ropień zęba. Ropień powstaje, gdy bakterie infekują najbardziej wewnętrzną część zęba zwaną miazgą zębową.