Ból żołądka – czy wiesz o nim wszystko?

Ból żołądka to dolegliwość, która może być zarówno skutkiem spożycia ciężkostrawnego posiłku, jak i symptomem poważnej choroby. Z tego powodu nie należy ani bagatelizować objawów, ani też popadać w panikę. Sprawdź, jakie są przyczyny pojawiania się bólów żołądka, jakie dolegliwości towarzyszą poszczególnym chorobom i co możesz zrobić, aby uśmierzyć ból.

Aby dowiedzieć się, skąd bierze się ból żołądka i co może oznaczać, należy uważnie obserwować objawy, które mu towarzyszą, a także zwracać uwagę na intensywność, częstotliwość i rodzaj bólu. Ostry, nagły ból może, bowiem świadczyć o innej przypadłości niż ból, który pojawia się od długiego czasu. Poniżej znajdziesz klasyfikację różnych rodzajów bólu oraz dowiesz się, o czym mogą świadczyć poszczególne symptomy.

Ból żołądka, mdłości, wymioty i biegunka – czy to zatrucie pokarmowe?

Gdy ból żołądka pojawia się nagle, a kolejnymi objawami są mdłości, biegunka lub wymioty, może to oznaczać, że doszło do zatrucia pokarmowego w wyniku zjedzenia nieświeżego posiłku lub produktu, w którym zagnieździły się bakterie. Zatrucie pokarmowe powstaje zwykle w wyniku spożycia produktów odzwierzęcych, takich jak:

 • jajka (i inne produkty jajeczne, w tym majonez),
 • mleko i przetwory mleczne, także lody.
 • mięso – przede wszystkim niedogotowane lub surowe.

Objawy zatrucia pokarmowego mogą wystąpić zarówno tuż po zjedzeniu posiłku, jak i kilka godzin później. Należy pamiętać, że wymioty i biegunka powodują znaczne ubytki wody w organizmie, dlatego konieczne jest spożywanie dużej ilości płynów (przede wszystkim wody). Gdy wymienione objawy nie ustępują, bezwzględnie należy zgłosić się do lekarza, gdyż może dojść do odwodnienia organizmu.

Sprawdź także 10 potraw, które mogą prowadzić do niestrawności.

This pain is so exhaustive

Ból żołądka 2-3 godziny po posiłku, niestrawność i zgaga – czy to choroba wrzodowa?

Można przypuszczać, że ból żołądka świadczy o chorobie wrzodowej, gdy towarzyszą mu objawy, takie jak:

 • niestrawność,
 • zgaga,
 • nudności,
 • wymioty (jest to dolegliwość, która pojawia się często dopiero w zaawansowanym stadium choroby, dlatego z pewnością nie można jej bagatelizować),
 • zaparcia (rzadziej).

Charakterystyczne dla tego rodzaju bólu jest to, że pojawia się on około 2-3 godzin po spożyciu posiłku. W przypadku często pojawiającego się bólu żołądka, któremu towarzyszą wymienione objawy, należy bezzwłocznie udać się do lekarza. Nieleczona choroba wrzodowa może prowadzić nawet do nowotworu.

Przyczyny choroby wrzodowej mogą być następujące:

 • zakażenie bakterią Helicobacter pylori,
 • zaburzenia w wydzielaniu soków żołądkowych,
 • niehigieniczny tryb życia – niewłaściwa dieta, bogata w cukier oraz wysokoprzetworzone, tłuste produkty, nadużywanie alkoholu, stres.

 

Jak rozpoznać zapalenie żołądka?

Zapalenie żołądka może mieć różny przebieg. Gdy mamy do czynienia z przewlekłym zapaleniem, jego przebieg może nie dawać żadnych symptomów. Zdarza się, że żołądek daje o sobie znać tylko po spożyciu dużej ilości alkoholu lub ciężkostrawnego posiłku. W takich sytuacjach pojawia się tępy ból, a wraz z nim brak apetytu i uczucie pełności w żołądku.

Warto wiedzieć jednak, że najbardziej zauważalne symptomy pojawiają się podczas rozwoju choroby, a należą do nich ostry, nagły ból, ucisk nad mostkiem (w górnej części brzucha), często także krwista biegunka i wymioty. Dlatego, jeśli obserwujesz u siebie podobne objawy, które z czasem ustępują, i tak udaj się do lekarza, aby wykluczyć zapalenie żołądka.

Przyczynami zapalenia żołądka są najczęściej stres, niewłaściwa dieta, jedzenie w pośpiechu, często także przyjmowanie leków oraz skłonności organizmu do powstawania chorób układu pokarmowego.

 

Ciągły ból żołądka, pieczenie nadbrzusza, wymioty, zgaga, suchość w jamie ustnej – nowotwór żołądka?

Rozwojowi nowotworu towarzyszy zwykle ciągły, uporczywy ból żołądka, często także pieczenie podbrzusza, wymioty, wzdęcia, zgaga, suchość w jamie ustnej, nieustające odbijanie, utrata apetytu czy uczucie pełności w żołądku. Choć wymienione objawy nie muszą oznaczać nowotworu, to i tak, czym prędzej należy skonsultować się z lekarzem.

Rak żołądka jest jednym z najczęściej występujących rodzajów nowotworów u osób po 40. roku życia, zamieszkujących kraje wysokorozwinięte. Za główne przyczyny nowotworu uznaje się m.in.:

 • styl życia – stres, nieodpowiednia dieta;
 • następstwo nieleczonej choroby wrzodowej;
 • genetyka – zachorowania na nowotwór wśród członków najbliższej rodziny (rodzice, rodzeństwo, dziadkowie) zwiększa prawdopodobieństwo rozwoju choroby.

Pamiętaj, że wszystkie wymienione objawy i dolegliwości mogą, ale nie muszą świadczyć o opisanych przypadłościach. Niezależnie od tego, czy doskwiera Ci nieustępujący ból, czy też obserwujesz, że żołądek od jakiegoś czasu zaczyna sygnalizować, że coś się dzieje, zgłoś się do lekarza, aby pozbyć się wszelkich wątpliwości i odetchnąć z ulgą.

Frau hat Bauchschmerzen

Sposoby na zdrowy żołądek – łagodzenie bólu i profilaktyka

Bez względu na to, jaki rodzaj bólu Ci doskwiera, koniecznie ustal jego przyczynę z lekarzem, który z pewnością zaleci odpowiednie działania. Zwykle możesz jednak stosować pomocniczo naturalne środki łagodzące ból. Są nimi między innymi:

 • herbata z rumianku,
 • napar z mięty,
 • napar z kopru włoskiego,
 • sok z aloesu,
 • napar z kminku i rumianku,
 • napary z dodatkiem imbiru.

Jak wiadomo, lepiej zapobiegać niż leczyć. Dlatego przede wszystkim dbaj o dietę – unikaj przetworzonej żywności, postaw na zdrowe tłuszcze w odpowiednich ilościach, jedz dużo warzyw i owoców, a posiłki spożywaj spokojnie, bez pośpiechu i nie najadaj się przed snem. Nie nadużywaj alkoholu, nie stosuj innych używek, wyeliminuj z diety słodzone i gazowane napoje. Ogranicz ilość spożywanej kawy i mocnych herbat. I, co bardzo ważne, unikaj stresu, ponieważ to on ma bardzo duży wpływ na rozwój chorób i występowanie bólu żołądka.