bol glowy

Boli Cię głowa bez wyraźnej przyczyny? Poznaj nietypowe przyczyny bólu głowy

Ból głowy może być spowodowany różnymi czynnikami. U wielu osób pojawia się niespodziewanie i bez wyraźnej przyczyny, powtarzając się z różną częstotliwością. Nie zawsze warto wówczas od razu sięgać po tabletkę przeciwbólową. Sprawdź, dlaczego pojawia się u Ciebie częsty ból głowy i jak sobie z nim radzić?

Ból głowy nie pojawia się bez powodu. Niekiedy jednak przyczyny są tak nietypowe, że nawet nie zdajemy sobie sprawy z tego, że to właśnie one są sprawcą problemów. Poniżej przedstawiamy kilka nieoczywistych czynników, które mogą powodować ból głowy nawet u zdrowych osób.

 • Odwodnienie. Ból głowy może być spowodowany odwodnieniem. Tabletki przeciwbólowe w niczym nie pomogą, jeśli nie zapewnimy organizmowi prawidłowego nawodnienia. Zamiast farmaceutyków staraj się zawsze mieć przy sobie butelkę wody. W ciągu dnia warto też wypijać jak najwięcej herbat, szczególnie ziołowych, a także soków owocowych i warzywnych. Woda zawarta jest również w owocach i warzywach. Łącznie należy przyjmować ok. 2,5 litra płynów dziennie.
 • Glutaminian sodu. Już od dawna wiadomo, że glutaminian sodu może przyczyniać się do występowania napadów migrenowych. Jest to popularny dodatek (E621), który znajduje się w bardzo wielu produktach dostępnych w sklepach, m.in. wędlinach, serach, rybach, sosach i zupach w proszku, mieszankach przypraw, chipsach, cukierkach, gumach do żucia, gotowych daniach mięsnych i warzywnych itp. Jak działa? Zbyt duża jego ilość aktywuje wrażliwy system nerwowy, więc u niektórych osób może pojawiać się silny ból głowy. Jeśli więc zauważysz u siebie nadwrażliwość na ten dodatek, powinieneś rzadziej sięgać po produkty zawierające glutaminian sodu. Co ważne, na etykietach produktów może występować pod innymi nazwami, np. E 621, MSG, monosodium glutamate, kazeina sodowa, autolizat drożdżowy, roślinny hydrolizat białkowy.
 • Przetwory mięsne i sery pleśniowe. Migrena może pojawiać się również po zjedzeniu produktów z azotynami (głównie w przetworach mięsnych) lub tyraminą (głównie sery żółte i pleśniowe, ale również czerwone mięso, czekolada, sos sojowy, czerwone wino itd.).
 • Słodzik. Słodzisz kawę i herbatę słodzikiem? Jeśli cierpisz przy tym na częste bóle głowy, być może “winowajcą” jest zawarty w słodziku aspartam. Słodziki zawierają w swoim składzie fenyloalaninę, czyli związek organiczny, który po spożyciu może prowadzić do rozszerzenia lub zwężania naczyń krwionośnych mózgu, co w konsekwencji skutkuje migrenowym bólem głowy.
 • Ciężkie torby z zakupami. Ból głowy może pojawiać się również u osób, które często noszą ciężkie torby (np. zakupowe), plecaki, reklamówki itp. Dolegliwość wynika z przeciążenia kręgów szyjnych i napięć w mięśniach karku.
 • Wdychane substancje chemiczne. Różnego rodzaju substancje chemiczne także mogą powodować ból głowy. Często skarżą się na niego osoby pracujące przy wykończeniach mieszkań, które używają na co dzień rozpuszczalników, klejów, farb i innych środków zawierających w sobie toksyczne lotne związki organiczne. Co więcej, nieprzyjemny ból głowy może pojawić się nawet po sprzątaniu mieszkania mocnymi detergentami.
 • Lody. Ból głowy po zjedzeniu lodów? To możliwe! Według „British Medical Journal” nawet 1 na 3 osoby (zupełnie zdrowe) może doświadczyć takiego bólu. Został on określony jako “brain freeze”, czyli zamarzanie mózgu. Oczywiście dosłownie zamarznięcie mózgu nam nie grozi, jednak może pojawić się ból głowy wywołany przez zimne bodźce (ang. cold stimuli headache, ice-cream headache). Dotyczy to również innych zimnych pokarmów czy napojów, które zostaną zbyt szybko połknięte. Ma charakter kłujący, często dość intensywny. Najbardziej narażone na niego są osoby, które borykają się z problemem migreny.

Czy można złagodzić ból głowy bez tabletek?

Ból głowy można skutecznie złagodzić bez stosowania tabletek przeciwbólowych. Farmaceutyki to sposób na szybkie uśmierzenie dolegliwości, jednak nie wyeliminują przyczyn bólu. Co więcej, większość ogólnie dostępnych leków na ból bez recepty wiąże się z pewnymi skutkami ubocznymi i nie należy stosować ich zbyt często. Jak zatem sobie radzić, gdy pojawi się ból głowy?

 • Jeśli jesteś w stanie zidentyfikować przyczynę bólu, staraj się jej unikać. Przykładowo, jeśli ból wywołany jest przez składnik zawarty w produktach spożywczych, wyeliminuj (lub ogranicz) je ze swojej diety.
 • Kiedy dopadnie Cię ból głowy, staraj się przez chwilę zrelaksować, odpocząć, najlepiej w cichym i przyciemnionym miejscu. Warto przy tym na moment wyciszyć emocje, a przede wszystkim nie myśleć o sytuacjach stresowych, ponieważ stres potęguje dolegliwości.
 • Spróbuj polepszyć sobie samopoczucie w naturalny sposób. To pozwoli Ci się zrelaksować i odprężyć. Jak to zrobić? Z pomocą przychodzą zioła, które od wieków stosowane są do łagodzenia różnorodnych dolegliwości. Gdy więc pojawi się ból głowy, warto zaparzyć sobie ziołową herbatę, np. z melisy, miłorzębu, imbiru czy szałwii.
 • Oprócz ziołowych herbat czy naparów warto sięgnąć po olejki eteryczne, które wykazują właściwości łagodzące i pozytywnie wpływają na samopoczucie przy doskwierającym bólu głowy. Zaliczamy do nich m.in. olejek lawendowy, cytronelowy, goździkowy itp. Sprawdzą się też mieszanki ekstraktów ziołowych do ogólnego zastosowania przy dolegliwościach migrenowych. Można nimi nacierać czoło, kark i skronie, co sprzyja w odprężeniu i polepszeniu samopoczucia.