Choroba refluksowa: kiedy warto udać się do lekarza po poradę?

Coraz więcej osób cierpiących na nawracającą zgagę jest świadomych tego, że mogą zmagać się z chorobą refluksową. Po zdiagnozowaniu u siebie wysokiego prawdopodobieństwa chorowania na refluks, naturalną koleją rzeczy staje się zadawanie sobie pytania: Kiedy wybrać się do lekarza? No właśnie, czy w każdym przypadku leczenie choroby refluksowej żołądka pod okiem specjalisty jest konieczne? A może wystarczy zażywać leki na refluks dostępne w aptekach bez recepty?

Jak leczyć refluks?

Choroba refluskowa powinna być jak najszybciej właściwie leczona. W dzisiejszych czasach mamy dostęp do skutecznych specjalistycznych leków na refluks, które można dostać bez recepty. Nie mówię tutaj o popularnych pastylkach do ssania czy płynach o smaku mięty, które łagodzą nieprzyjemne dolegliwości, a o zaawansowanych lekach na zgagę i refluks w formie tzw. tabletek dojelitowych. Takie środki nazywamy inhibitorami pompy protonowej. Działają na samą przyczynę choroby, a nie tylko na jej objawy.

Mając dostęp do tak skutecznych leków, nie odczuwamy potrzeby udania się do lekarza. W końcu samodzielne, domowe leczenie przynosi oczekiwane rezultaty. W większości przypadków taka wizyta rzeczywiście nie będzie konieczna, ale trzeba mieć świadomość tego, że jeśli pojawią się pewne okoliczności lub wystąpią dodatkowe objawy, to sytuacja się zmieni i wtedy konsultacja będzie wskazana.

Kiedy udać się do lekarza przy chorobie refluksowej?

Możemy wyszczególnić kilka niepokojących objawów, które powinny skłonić nas do wizyty u lekarza specjalisty. Zaliczamy do nich przede wszystkim nasilenie objawów lub częstsze występowanie zgagi, konieczność zwiększenia dawki leku, by uzyskać dobre samopoczucie, występowanie długotrwałej zgagi, czyli pojawiającej się codziennie lub kilka razy dziennie przez okres dłuższy niż 4 tygodnie. Domowe leczenie nie powinno być jedyną metodą walki z problemem również wtedy, gdy zgadze towarzyszą wymioty.

Udając się do lekarza specjalisty, możemy liczyć przede wszystkim na diagnostykę. Jeśli stosujemy najlepsze na rynku leki na zgagę i refluks bez recepty, to raczej nie zostaną one zmienione. Specjalista skupi się przede wszystkim na dokładnym zdiagnozowaniu źródła zgagi i wykluczeniu innych chorób.

Jak łagodzić objawy zgagi domowymi sposobami?

Zażywanie dobrych leków na zgagę bez recepty, czyli takich, które zaliczamy do tzw. inhibitorów pompy protonowej, powinno być wystarczającym sposobem leczenia. Można również leczyć się kompleksowo, czyli poza przyjmowaniem leków stosować też inne metody, które wpływają na zmniejszenie dolegliwości. Przede wszystkim zaliczamy do nich odpowiednią dietę, która nie zawiera produktów przetworzonych, tłustych, ciężkich, słodyczy, napojów gazowanych i używek. Równie ważne jest odpowiednie nawodnienie organizmu, czyli częste picie wody niegazowanej mineralnej lub źródlanej. Nie bez znaczenia jest także wielkość spożywanych posiłków – u osób z tendencją do zgagi lub walczących z refluksem, powinny one być mniejsze objętościowo, ale spożywane częściej. Bardzo ważny jest również wysiłek fizyczny, o którego znaczeniu często w tej chorobie zapominamy. Ruch pobudza układ trawienny do pracy, a tym samym pomaga w szybszym trawieniu treści pokarmowej, dzięki czemu układ trawienny nie jest tak bardzo obciążony.

http://www.controloccontrol.pl/zgaga/typowe-objawy-zgagi