Choroba refluksowa: kiedy warto udać się do lekarza po poradę?

Choroba refluksowa, czyli cofanie się treści żołądkowej do przełyku, jest bardzo uciążliwa. Jednym z jej objawów jest uporczywa zgaga, która potrafi być nawet na tyle silna, że odbiera radość z codziennego życia. Zgadze mogą towarzyszyć też inne, niemniej niemiłe symptomy, jak kwaśne odbijanie, nieprzyjemny posmak w ustach czy ból za mostkiem.

Choć na chorobę refluksową są skuteczne leki, które można kupić w aptekach bez recepty, to zawsze warto wiedzieć, kiedy leczenie na własną rękę trzeba wzbogacić o konsultację lekarską.

Kiedy trzeba pójść do lekarza, jeśli choruje się na chorobę refluksową?

Nowoczesne leki na refluks, czyli w szczególności innowacyjne tabletki dojelitowe (tzw. inhibitory pompy protonowej) dają tak duże efekty lecznicze, że chory czuje się bardzo dobrze, niemalże zapominając o refluksie. Jednak każdy z nas, bez względu na to, czy choruje na coś przewlekle czy nie, powinien bacznie przyglądać się sygnałom wysyłanym przez organizm. Gdy pojawia się nagła utrata wagi, pojawia się chrypka, która nie chce minąć lub dochodzi do częstych nawrotów zapalenia krtani, to warto udać się do lekarza i poinformować go o przyjmowanych lekach na zgagę bez recepty. Lekarz może zalecić wykonanie szczegółowych badań oraz zaproponować konkretne postępowanie lecznicze.

RefluksW wielu przypadkach lekarze nie rezygnują ze stosowanych przez pacjentów innowacyjnych leków na zgagę, a jedynie proponują wykonanie badań diagnostycznych.

Chorując na refluks żołądkowo-przełykowy, warto odwiedzić lekarza również wtedy, gdy pojawiają się inne objawy, jak problemy z połykaniem pokarmów, ból gardła, który występuje w trakcie połykania i nie jest związany z żadną infekcją gardła, nawracające nudności i uporczywa czkawka. Do konsultacji lekarskiej powinna nas też skłonić zmiana w sposobie odczuwania zgagi – np. wtedy, gdy pojawia się ona częściej lub jest wyraźnie silniejsza, albo odczuwamy potrzebę zwiększenia dawki leku na zgagę.

Trzeba również dodać, że osoby leczące zgagę już jakiś czas, na przykład kilka miesięcy, powinny udać się do lekarza, a następnie być stale pod jego kontrolą, ponieważ każda przewlekła choroba wymaga ciągłego kontaktu z lekarzem. Przyczyną choroby refluksowej może być także cukrzyca, zaburzenia hormonalne lub choroba alkoholowa.

Źródło: http://www.controloccontrol.pl/zgaga/choroba-refluksowa-kiedy-warto-udac-sie-do-lekarza-po-porade