sposoby na problemy trawienne

Co stosować na problemy trawienne?

Dolegliwości pojawiające się ze strony układu pokarmowego mogą znacznie uprzykrzyć życie oraz wprawiać w zakłopotanie. Najlepiej jest więc po prostu starać się ich unikać, dbając między innymi o regularność posiłków oraz nie spożywać ich w pośpiechu lecz dokładnie przeżuwać każdy kęs. Gdy zaś nie udaje się to i dolegliwości się pojawiają, warto niezwłocznie zastosować skuteczne remedium, które szybko przywróci komfort i usunie uciążliwe objawy.

Zioła na problemy gastryczne

Świetnym rozwiązaniem w przypadku wielu problemów z układem pokarmowym jest doraźne lub systematyczne picie naparów ziołowych. Jest to sposób polecany tym bardziej, że
jest naturalny. Zioła zwykle nie dają skutków ubocznych i mają łagodny wpływ na organizm. Ponadto nie uzależniają, zatem można je stosować nawet przez bardzo długi czas. W
przypadku problemów gastrycznych może to być szczególnie potrzebne. W dodatku zioła zwykle działają bardzo skutecznie.

A po co warto sięgać?

Na wzdęcia i uczucie ciężkości po posiłku świetnie działają zwłaszcza mięta, koper włoski i dziurawiec. Trawienie przyspiesza również rumianek czy ostropest plamisty. Dla zwiększenia siły naparu można go przyrządzać z kompozycji ziół czy też kupować specjalne mieszanki dostępne w aptekach. Niestety jednak, jeśli chodzi o objawy zgagi, zioła na to raczej nie pomogą. Nadkwaśność i zgaga są spowodowane przez nadmierne wydzielanie kwasu żołądkowego i zarzucania go do przełyku (refluks). Zioła działają przeciwnie – usprawniając trawienie, zwiększają ilość soków żołądkowych; tak działa zwłaszcza mięta. W przypadku więc zgagi, kwaśnego odbijania i posmaku w ustach, zioła niestety nie wystarczą.

Co przy zgadze?

Jeśli chce się zastosować naturalne sposoby na zgagę, dobrym wyjściem może być pogryzanie migdałów. Jest to jednak bardzo łagodna metoda na zgagę, która na pewno nie pomoże, jeśli dolegliwości są silniejsze. W takich przypadkach niezbędne będzie niezwłoczne sięgnięcie po skuteczny lek, który zahamuje wydzielanie kwasu żołądkowego. Takie działanie mają przede wszystkim tabletki z pantoprazolem. Pozwalają one pozbyć się nawet silnej zgagi, na co nie pomogą domowe metody, jak picie wody czy mleka. Ten drugi sposób nawet przynosi skutek odwrotny do zamierzonego, gdyż picie mleka sprawia, że kwas solny w żołądku jest wydzielany po pierwotnej uldze, w jeszcze większych ilościach. Gdy więc ma się skłonność do problemów trawiennych i zgagi, zawsze warto mieć pod ręką skuteczne środki, które pozwolą je opanować.