Co wybrać na przeziębienie

Przeziębienie może dopaść nas o każdej porze roku. Chociaż często wydaje nam się, że jest to przypadłość jesienno-zimowa, w ciepłych miesiącach jest o nią równie łatwo. Nagłe skoki temperatury powodowane przez przebywanie w klimatyzowanych pomieszczeniach, zimne napoje i lody mogą przyczynić się do rozwoju infekcji równie skutecznie, co jesienna plucha.

Niezależnie od tego, o jakiej porze roku przeziębienie nas zaatakuje, nigdy nie jest mile widziane. Aby jak najszybciej wrócić do zdrowia, powinniśmy sięgnąć po sprawdzone leki już po pojawieniu się pierwszych objawów. Co warto mieć w swojej apteczce? Przyjrzyjmy się najpopularniejszym lekom na przeziębienie.

Aspiryna

czyli kwas acetylosalicylowy należy do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ). Wykazuje działanie przeciwgorączkowe, przeciwzapalne oraz przeciwbólowe. Uwaga! Aspirynę  stosujemy  u pacjentów od 12 roku życia  nie powinniśmy podawać dzieciom ani osobom z wrzodami żołądka lub dwunastnicy.

Ibuprofen

ten lek również zalicza się do NLPZ. Działa przeciwbólowo, przeciwgorączkowo i przeciwzapalnie. Co ważne, ibuprofen jest jednym z najbezpieczniejszych leków tego typu, mogą stosować go nawet niemowlęta od 3. miesiąca życia.

Paracetamol

w odróżnieniu od powyższych substancji, paracetamol nie wykazuje działania przeciwzapalnego. Niemniej jednak skutecznie zwalcza on ból i gorączkę, a przy tym jest lekiem bardzo bezpiecznym – po konsultacji z lekarzem mogą stosować go nawet dzieci i kobiety w ciąży.

3

Pseudoefedryna

znajdziemy ją w popularnych, złożonych lekach na przeziębienie. Jej działanie polega na obkurczaniu i zmniejszaniu przekrwienia błony śluzowej nosa, co pozwala na udrożnienie górnych dróg oddechowych. Leków zawierających pseudoefedrynę nie powinno stosować się dłużej niż przez 5-7 dni. Przed podaniem leku dzieciom, kobietom w ciąży lub osobom z nadciśnieniem tętniczym, należy zasięgnąć porady lekarza.

Witamina C

czyli kwas askorbinowy pomoże nam wzmocnić odporność. Warto stosować ją profilaktycznie, w okresie zwiększonego ryzyka infekcji, a także podczas przeziębienia, by wzmocnić organizm w czasie walki z chorobą.

W wyborze skutecznego leku na przeziębienie na pewno pomoże nam lekarz lub farmaceuta. Pamiętajmy, by nie domagać się kuracji antybiotykami – przeziębienie jest chorobą wirusową, na którą leki z tej grupy nie zadziałają. Jeśli chcesz wiedzieć więcej na ten temat koniecznie przeczytaj artykuł na stronie http://febrisan.pl/porady/leki-przeziebienie-ktore-warto-wybrac/