Czy to już bezsenność? Przyczyny, objawy i sposoby leczenia.

Zaburzenia psychiczne, stosowanie niektórych leków, bezdechy, zespół niespokojnych nóg, choroby somatyczne – to tylko niektóre z potencjalnych przyczyn bezsenności. Sen jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania. Kiedy zaburzenia utrudniają codzienność i trwają dłużej niż 3 tygodnie, możemy już mówić o chorobie. Jakie są przyczyny bezsenności? Jak można sobie z nią poradzić?

Czy to już bezsenność? Objawy choroby

Mimo zmęczenia nie możesz zasnąć do późnych godzin nocnych? Wybudzasz się w nocy i masz trudności z ponownym zaśnięciem? Sen jest płytki i nie daje wypoczynku? To najbardziej powszechne objawy bezsenności. W przypadku, kiedy nie możemy spać przez okres dłuższy niż 3 tygodnie, mówimy o bezsenności przewlekłej i możemy sklasyfikować ją jako chorobę.

To bezsenność? Przyczyny choroby

Istnieje wiele potencjalnych przyczyn problemów ze snem. Bezsenność może pojawić się podczas sytuacji stresowych i konfliktowych, towarzyszyć chorobom psychicznym (np. depresji), być wynikiem stosowania niektórych leków. Przyczyną bezsenności mogą być też różnego rodzaju choroby, np. przerost prostaty, który wymusza częste wizyty w toalecie. Na bezsenność często cierpią również kobiety w trzecim trymestrze ciąży.

Jak sobie pomóc?

Po pierwsze nie czekajmy, aż bezsenność będzie nam towarzyszyła przez przepisowe 3 tygodnie, aż będziemy mogli zgłosić się do lekarza po leczenie farmakologiczne. Zadbajmy o higienę snu – wietrzenie pomieszczeń, odpowiednią temperaturę w sypialni, wyciszenie przed pójściem na spoczynek. Zmieńmy dietę na lekkostrawną, pijmy dużo wody mineralnej, zrezygnujmy z alkoholu, pamiętajmy o codziennej dawce ruchu. To może przynieść rewelacyjne efekty i leczenie nie będzie konieczne.

Jeśli bezsenność nie minie, warto udać się do lekarza, który zleci odpowiednie badania i zdiagnozuje nasze problemy. Jeśli są one natury psychicznej, konieczna będzie terapia u specjalisty. Jeśli nie mamy problemów emocjonalnych, konieczne będzie określenie przyczyn choroby.

Bezsenność można i trzeba leczyć. Jest to choroba, która niemal uniemożliwia nam normalne funkcjonowanie i może powodować skrajne wykończenie organizmu. Niestety, nawet wyleczona bezsenność lubi wracać do nas w różnych sytuacjach, np. silnego stresu. Nie bagatelizujmy jej – im szybciej podejmiemy skuteczne kroki jej leczenia, tym lepiej.