niedobór wapnia

Czym grozi niedobór wapnia u dzieci?

Rola wapnia w organizmie człowieka jest bardzo ważna. Jest on jednym z podstawowych składników naszych kości i zębów, wpływa na prawidłowe przekazywanie impulsów nerwowych, a ponadto przyczynia się do prawidłowego krzepnięcia krwi. Niedobory wapnia mogą przyczynić się do poważnych problemów zdrowotnych, zwłaszcza u dzieci.

Jakie jest zapotrzebowanie na wapń u dzieci?

Zapotrzebowanie na wapń u dzieci w każdym wieku jest znacznie większe niż u dorosłych, przede wszystkim ze względu na intensywne kształtowanie się ich układu kostnego oraz szybki wzrost.

Najwięcej wapnia potrzebują niemowlęta, które rosną bardzo szybko, a ich układ kostny dopiero się formuje. W pierwszych miesiącach życia ten makroelement dostarczany jest dziecku wraz z pokarmem matki. Kobiety karmiące powinny zadbać o to, by ich dieta bogata była w wapń, witaminę D oraz inne makro- i mikroelementy. Maluchy pomiędzy drugim, a ósmym rokiem życia rosną znacznie wolniej niż niemowlęta i dlatego ich zapotrzebowanie na wapń jest niższe. Z kolei dzieci w okresie dojrzewania ponownie potrzebują większej ilości tego makroelementu. Organizm nastolatków przechodzi wiele zmian, produkuje dużą ilość hormonów wzrostu oraz hormonów płciowych, które mają wpływ na przyswajanie wapnia i szybszy wzrost kości.

Czym grozi niedobór wapnia u dzieci?

Zbyt niski poziom wapnia w organizmie dziecka prowadzi do wielu problemów zdrowotnych, takich jak krzywica, czy też wady postawy. Układ szkieletowy dzieci dopiero się formuje, dlatego niedobór wapnia może bardzo szybko doprowadzić do deformacji, których usunięcie będzie bardzo czasochłonne, a czasem wręcz niemożliwe. Wapń jest również głównym budulcem zębów, jego zbyt niski poziom prowadzić może do ich osłabienia, demineralizacji, próchnicy, a nawet wypadania. U dzieci cierpiących z powodu niedoboru wapnia często dochodzi również do zahamowania wzrostu, są też bardziej podatne na złamania kości. Do głównych objawów świadczących o zbyt niskim poziomie wapnia w organizmie świadczą zaburzenia krzepliwości, częste krwawienia z nosa, bóle stawów, skurczami mięśni, a także drętwienie kończyn i nerwica.

Jak zapobiegać niedoborom wapnia?

Jednym z najważniejszych elementów profilaktyki i leczenia niedoborów wapnia u dzieci jest odpowiednia dieta. Do najlepszych źródeł tego mikroelementu należą nabiał, warzywa strączkowe, orzechy, ryby, a także rośliny zielone takie jak brokuł, czy szpinak. Dietę można uzupełnić suplementami bogatymi w mikro- i makroelementy, w tym oczywiście wapń.