Czym objawia się rak płuc i co powinno wzbudzić Twój niepokój

Oto zestawienie symptomów, które powinny wzbudzić Twoją podejrzliwość, gdyż mogą wskazywać na raka płuc. Jeśli zaobserwujesz je u siebie, zgłoś się do lekarza, diagnostyka trwa tylko chwilę, a taka wizyta może uratować Ci życie. Jeśli zaobserwujesz je u znajomego, koniecznie daj mu do przeczytania ten tekst.

  1. Uporczywy i długotrwały kaszel

Na pierwszym miejscu znajduje się kaszel, gdyż występuje nawet u 75% osób, u których stwierdzono nowotwór płuc, a u 1/3 chorych powiązany jest z odkrztuszaniem wydzieliny. Kaszel może występować zarówno u osób palących, jak i niepalących, lecz u tych pierwszych jest znacznie częstszy i stanowi większe zagrożenie.

 

Jako objaw nowotworu, charakterystyczny jest dla guzów płaskonabłonkowych i drobnokomórkowych, zlokalizowanych centralnie w drzewie oskrzelowym, rzadziej natomiast pojawia się w przypadku guzów zlokalizowanych obwodowo, do których zalicza się rak gruczołowy i wielokomórkowy.

 

Uwagę powinien zwrócić kaszel, który trwa dłużej niż 2-3 tygodnie i nie przechodzi, pomimo wdrożonego leczenia. Niepokojącymi objawami są również: zmiana charakteru kaszlu np. zwiększona intensywność, pojawiająca się wydzielina, długotrwałe uczucie duszności, pojawiająca się krew w plwocinie i wydzielinie. Wystąpienie któregokolwiek z powyższych symptomów sugeruje, że coś złego dzieje się w układzie oddechowym.

 

  1. Krwioplucie

Krwioplucie zdarza się u około 20-50% chorych. Może być wynikiem nowotworu lub występować jako objaw pośredni, związany z kaszlem – krwawienie podrażnionej śluzówki gardła. Jego pojawienie się może sugerować nowotwór lub gruźlicę i wymaga szczegółowej diagnostyki. Masywne krwioplucie może być nawet stanem zagrożenia życia, dlatego nie wolno go bagatelizować.

 

  1. Duszności

Duszności są objawem wielu chorób związanych z układem oddechowym i wynikają ze zwężenia światła dróg oddechowych, gdy guz uciska narządy lub rośnie wewnątrz, zmniejszając tym samym przepływ powietrza. Duszności występują w zaawansowanym stadium, gdy guz jest już na tyle duży, że przeszkadza w oddychaniu. Symptom ten może występować również wcześniej ze względu na współistniejące choroby (rozedma, zwężenie oskrzeli), zwłaszcza u palaczy.

 

  1. Bóle w klatce piersiowej

Rak płuc we wczesnej fazie nie boli, natomiast symptomy bólowe świadczą o powstaniu dużego guza lub przerzutów. Ból związany jest z uciskaniem okolicznych tkanek, naciekaniem guza na opłucną i ściany klatki piersiowej.

 

  1. Zespół żyły głównej górnej

Częstym i bardzo niebezpiecznym objawem raka płuc jest zespół żyły głównej górnej, objawiający się obrzękiem twarzy, szyi i kończyn górnych, dusznościami, kaszlem, zaczerwienieniem skóry twarzy, poszerzeniem żył powierzchownych, sinicą i wytrzeszczem. Mogą występować też trudności w przełykaniu, zawroty i bóle głowy, bóle w klatce piersiowej. Dzieje się tak, ponieważ żyła główna górna zlokalizowana jest w sąsiedztwie oskrzela głównego prawego i licznych węzłów chłonnych. Ucisk guza w tej okolicy powoduje zwężenie, a nawet całkowite zamknięcie światła żyły głównej górnej.

geschftsfrau berarbeitet am schreibtisch

  1. Chroniczne zmęczenie

Ze względu na ucisk na żyłę główną górną oraz zwężenie światła dróg oddechowych, organizm jest niedotleniony, co skutkuje chronicznym zmęczeniem, sennością i apatią, uczuciem wyczerpania nawet po krótkotrwałym wysiłku fizycznym. Wrażenie zmęczenia jest objawem towarzyszącym wielu innym chorobom, ale w połączeniu z powyższymi symptomami, może wskazywać na raka płuc.

 

  1. Szybka utrata wagi

To niepokojący objaw wyniszczenia organizmu, który ujawnia się w momencie gdy guz jest już w późnym stadium rozwoju. Wycieńczenie, szybki spadek masy ciała, brak apetytu – to poszlaki, które powinny wzbudzić niepokój i być podstawą do natychmiastowych konsultacji onkologicznych.

 

  1. Inne objawy związane z przerzutami

Nowotwór płuc może dawać szereg różnorodnych objawów związanych z przerzutami. Najczęstszymi miejscami przerzutów są: kości, mózg oraz wątroba. Do symptomów towarzyszących, które powinny zwrócić Twoją uwagę są: bóle kości, bóle i zawroty głowy, nudności, wymioty itp.

 

Widzisz objawy raka u siebie? Co możesz zrobić?

Powyższe symptomy mogą, ale nie muszą być objawami nowotworu. Im więcej ich wspólnie występuje, tym większe prawdopodobieństwo raka. Nie należy bagatelizować nawet najmniejszych niepokojących przejawów choroby i regularnie poddawać się badaniom kontrolnym. Jeżeli zauważysz niepokojące symptomy u siebie lub u kogoś znajomego, zwróć się do lekarza. Nowotwór płuc jest łatwo wykrywalny za pomocą podstawowych badań, takich jak RTG klatki piersiowej, bronchoskopia fluorescencyjna, tomograf komputerowy oraz PET. Badania te umożliwiają zauważenie nawet niewielkich zmian nowotworowych.

Dobra wiadomość jest taka, że wcześnie wykryty nowotwór może być skutecznie wyleczony, a współczynnik przeżyć jest wysoki. Im później rak zostanie zdiagnozowany, tym rokowania są gorsze.

Ryzyko zachorowania na nowotwór płuc jest zwiększone zwłaszcza u palaczy, ale też osób palących biernie, a także członków rodzin, w których notowano wcześniej co najmniej 2 przypadki nowotworu. Jeżeli jesteś w grupie ryzyka, sprawdź na stronie bolprzebijajacy.pl co możesz zrobić i jak się uchronić przed rakiem.