Po czym poznać, że to rak wątroby? Objawy i rozpoznanie.

Wątroba odpowiada za prawidłową gospodarkę węglowodanami, tłuszczami i białkami, wytwarza żółć, neutralizuje toksyny i pełni istotne funkcje immunologiczne. Jest największym narządem wewnętrznym i największym gruczołem. Jako jeden z niewielu narządów ma zdolności regeneracyjne, ale nawet one nie chronią jej przed powstawaniem nowotworów. Czy wiesz, jak rozpoznać chorą wątrobę?

Kto jest narażony na raka wątroby?

Ponieważ wątroba jest organem odpowiadającym za wiele istotnych funkcji organizmu i bierze udział w procesach detoksykacji, oraz jest elementem układu odpornościowego, jest podatna na działanie wielu szkodliwych substancji. Do głównych czynników ryzyka, mogących doprowadzić do chorób wątroby, jej niewydolności, a nawet raka, zalicza się: choroby zakaźne, autoimmunologiczne i spichrzeniowe, stłuszczenie oraz marskość wątroby. Czynnikami sprzyjającymi chorobom wątroby są:

 • zła dieta, zaburzenia gospodarki lipidowej i węglowodanowej, otyłość;
 • nadużywanie alkoholu;
 • długotrwałe stosowanie niektórych leków obciążających wątrobę;
 • zabiegi i czynności obarczone ryzykiem zakażenia wirusami WZW typu A, B i C;
 • predyspozycje genetyczne – choroby autoimmunologiczne oraz rodzinne występowanie raka wątroby.

 

Najważniejszymi czynnikami sprzyjającymi rozwojowi nowotworów wątroby są te, prowadzące do marskości wątroby, a więc: alkoholizm, zapalenie wątroby typu B i C. Według szacunków około 15-40% chorych na HBV będzie miało raka wątroby; ryzyko to u osób z HCV wynosi 5%. Natomiast u osób, u których jednocześnie współistnieje kilka czynników ryzyka np. alkoholizm, marskość wątroby i zakażenie wirusem typu B lub C, ryzyko rozwoju nowotworu jest znacznie wyższe. Rak wątroby częściej dotyka mężczyzn – rak pierwotny (wątrobowokomórkowy) występuje prawie 3-krotnie częściej u mężczyzn niż u kobiet.

 

Jakie są objawy raka wątroby?

Rak wątroby może przez długi czas nie dawać charakterystycznych objawów, pozwalających na szybkie i precyzyjne wykrycie choroby. Pacjent wcześniej może nie odczuwać żadnych negatywnych symptomów lub jedynie takie, które związane są ogólnie z problemami ze strony układu trawiennego. Małe guzy nie bolą, ani nie objawiają się w żaden szczególny sposób. Jeśli powstaną w wątrobie marskiej, sygnałem dla lekarza może być pojawienie się żółtaczki, spadek masy ciała i pogorszenie samopoczucia. Dopiero większe guzy dają jasne objawy i są łatwiejsze do zdiagnozowania. Niestety często bywa tak, że w momencie wykrycia guzów stan chorego jest już na tyle poważny, że choroba ma dramatyczny przebieg – szybko pojawiają się przerzuty do węzłów chłonnych, okolicznych tkanek i narządów, a leczenie jest obarczone dużym ryzykiem. Dlatego ważne jest, aby jak najwcześniej podjąć diagnostykę.

 

Symptomami, które powinny wzbudzić niepokój są: ogólne zmęczenie, nudności, wymioty, długotrwały brak apetytu, postępujące wyniszczenie organizmu, bóle w prawym podżebrzu, uczucie pełności, wodobrzusze, żółtaczka, obrzęki nóg.

 

Oprócz powyższych objawów, warto zwracać uwagę również na sygnały ostrzegawcze wysyłane przez organizm, sugerujące że coś niedobrego dzieje się z wątrobą. Nie muszą to być objawy raka wątroby, gdyż mogą wskazywać na inne choroby tego organu. Nie należy ich bagatelizować, lecz wybrać się jak najszybciej do lekarza, by wdrożyć szczegółową diagnostykę.

 • Przebarwienia skóry;
 • Nadwrażliwość skóry;
 • Zmiany w kolorze moczu i stolca;
 • Zmiany w okolicach podbrzusza;
 • Uczucie ciągłego zmęczenia;
 • Kwasowy refluks i wymioty;
 • Utrata apetytu;
 • Zatrzymywanie płynów;
 • Biegunka;
 • Złe samopoczucie;

 

Nieco inne będą objawy raka z komórek przewodów żółciowych, który stanowi około 20% wszystkich raków wątroby. Rozwija się on u osób powyżej 60. roku życia i w przeciwieństwie do raka wątrobowokomórkowego pojawia się w zdrowej wątrobie, nieuszkodzonej przez przewlekłe procesy chorobowe. Najczęściej występującymi objawami tego nowotworu są: żółtaczka, świąd skóry, utrata masy ciała, jasne stolce, ból brzucha i uczucie dyskomfortu w okolicy brzucha, nudności, wymioty, ból pod prawym łukiem żebrowym, gorączka, powiększona wątroba i powiększony pęcherzyk żółciowy.

 

Przebieg choroby nowotworowej komórek przewodów żółciowych wygląda podobnie, jak raka wątrobowokomórkowego. Początkowe objawy są mało charakterystyczne i mogą być łatwo przeoczone. W momencie, gdy guz jest już duży i daje liczne objawy, rokowanie zazwyczaj jest złe.

 

Wczesna diagnoza to możliwość skutecznego leczenie raka wątroby

Wśród badań pozwalających na wykrycie raka najważniejszymi są: badanie poziom α-fetoproteiny (AFP) w surowicy, ultrasonografia jamy brzusznej, tomografia komputerowa, rezonans magnetyczny oraz wykonanie biopsji aspiracyjnej cienkoigłowej (BAC).

 

Wcześnie wykryty rak wątroby może być skutecznie leczony. Podstawową terapią jest leczenie operacyjne lub przeszczep wątroby. Przy częściowym wycięciu wątroby szanse 5-letniego przeżycia wynoszą ok. 25%, przy przeszczepie wątroby szanse te wynoszą 70-80%, natomiast największe szanse na całkowite wyleczenie mają osoby z wcześnie wykrytymi guzami, których średnica nie przekracza 2 cm. W takim przypadku przeżycia 5-letnie wynoszą aż 90%.

Więcej na: https://bolprzebijajacy.pl/strona-glowna-pacjenta/choroba-nowotworowa/rak-watroby/