kontakt dzieci z rówieśnikami

Dlaczego kontakty z rówieśnikami są tak ważne dla rozwoju dziecka?

Kontakty z rówieśnikami odgrywają istotną rolę w rozwoju psychicznym, fizycznym i społecznym dzieci. W ten sposób uczą się one relacji interpersonalnych, a także poznają podstawowe role społeczne. Nawet niemowlęta lgną do częstego kontaktu z innymi ludźmi – rodzicami, dziadkami i rodzeństwem. Wraz z dorastaniem dziecko poznaje osoby spoza najbliższego otoczenia, na przykład koleżanki i kolegów z placu zabaw lub przedszkola.

Czy warto posłać dziecko do przedszkola?

Okres przedszkolny pełni bardzo ważną rolę w prawidłowym rozwoju dziecka. Istotną rolę odgrywa tu uczenie się zasad społecznych oraz socjalizacja z rówieśnikami w trakcie zabawy. Młodsze dzieci zazwyczaj bawią się same, jedynie naśladując zachowania swoich kolegów i koleżanek.

Z wiekiem jednak zwiększa się ich chęć i umiejętność zabawy w zespole. Jest to bardzo ważny etap, gdyż dziecko uczy się w ten sposób współpracy z innymi, empatii, a także osiągania kompromisów. W przedszkolu dzieci bardzo dużo czasu spędzają na zabawach, w których przyjmują pewne role społeczne. Wcielają się w mamę, tatę, nauczycielkę czy strażaka. Poszerza to ich wiedzę o świecie, a także sprzyja określeniu własnej tożsamości płciowej. Wiele przedszkoli oferuje również zajęcia dodatkowe, takie jak rytmika, gimnastyka czy rysowanie, które pobudzają w dzieciach kreatywność i mają pozytywny wpływ na ich rozwój intelektualny i fizyczny.

Jak wesprzeć rozwój fizyczny dziecka?

Rozwój fizyczny każdego dziecka przebiega inaczej i często jest związany z indywidualnymi predyspozycjami malucha. Nie wszystkie dzieci radzą sobie dobrze ze sportem lub innymi aktywnościami. Warto jednak pamiętać, że aktywność fizyczna jest ważna dla zdrowia każdego malucha. Odpowiednia dawka ruchu wpływa pozytywnie na zachowanie prawidłowej wagi, a także poprawę motoryki ciała dziecka. Gry zespołowe uczą dzieci współpracy i zdrowej rywalizacji, dlatego tak ważny jest udział maluchów w zajęciach z gimnastyki w przedszkolu lub wychowania fizycznego w szkole.

Jak jeszcze zapewnić dziecku kontakt z rówieśnikami?

Dzieci nie muszą ograniczać kontaktu z rówieśnikami jedynie do kolegów i koleżanek z przedszkola. Zarówno w większych, jak i mniejszych miastach znajdują się liczne place zabaw, które stanowią doskonałe miejsce na jednoczesne zapewnienie dziecku aktywności fizycznej i socjalizacji z rówieśnikami. Nieco starszym dzieciom warto jednak pozwolić na nieco więcej swobody i nie ingerować w ich zabawę w rówieśnikami. Dzięki temu mają one szansę na zawarcie pierwszych przyjaźni.