Dlaczego ruch to zdrowie?

Dlaczego powszechnie mówi się, że ruch to zdrowie? Z pewnością nie ma on mocy zapobiegania, ani leczenia wszystkich chorób. Z drugiej jednak strony nie możemy powiedzieć, że dorosły człowiek jest zdrowy, jeśli prowadzimy nieaktywny, siedzący tryb życia. Ruch jest nam potrzebny tak samo, jak oddychanie. Dlaczego?

W ruchu do małego

Na dzieci mówimy, że są niczym żywe srebro. Zaskakuje nas, skąd mają tyle energii, że nie mogą usiedzieć w jednym miejscu. Jest to całkowicie naturalne – bezruch jest dla dziecka czymś niewłaściwym. Organizm, aby prawidłowo się rozwijał, musi być aktywny, uczyć się i bawić. Podobnie jest zresztą w świecie zwierząt.

Krok w dorosłość

W organizmie dorosłego człowieka działają już inne mechanizmy. Znów podobnie jak u zwierząt, ciało nie chce robić niczego na próżno, magazynuje energię, którą może być potrzebna na później. Nie oznacza to jednak, że bezruch jest dla niego naturalny. Nasz styl życia bardzo się zmienił, ale potrzeby organizmu nie. Brak ruchu to dla organizmu silny stres.

Dlaczego ruch to zdrowie?

Aktywność fizyczna, ta systematyczna, to najskuteczniejszy i najtańszy sposób na uniknięcie wielu schorzeń. Siedzący tryb życia wpływa niekorzystnie nie tylko na samopoczucie, ale i na zdrowie. Ruch ma korzystny wpływ na układ krwionośny, oddechowy i ruchu. Aktywność fizyczna wzmacnia serce, sprawniej usuwa końcowe produkty metabolizmu z organizmu, lepiej dotleniają się narządy. Łatwiej zachować prawidłową wagę, a do tego regularna aktywność fizyczna ma świetny wpływ na naszą psychikę.

Czy wysiłek może szkodzić?

Zbyt intensywny wysiłek może prowadzić do kontuzji. Sport to zdrowie, ale również nie wtedy, kiedy przez marzenia o szybkich efektach sięgamy po sterydy czy inne środki dopingujące. Wpływa to niekorzystnie na serce i jest prostą drogą do zawału.

Aktywność fizyczna jest zalecana niezależnie od wieku. Nawet starsze osoby powinny chociaż regularnie spacerować, aby zapewniać swojemu ciału odpowiednią dla wieku dawkę ruchu. Duża odpowiedzialność ciąży na rodzicach, którzy nie tylko powinni zachęcać dzieci do uprawiania sportów, ale i samemu dawać dobry przykład takiego zachowania. To prosty sposób na zdrowie dla całej rodziny.