Dobroczynne działanie czarnego bzu – właściwości lecznicze

Ekstrakt z czarnego bzu posiada szereg cennych właściwości leczniczych, o których zapominamy. Warto wiedzieć, że pomaga nie tylko w przeziębieniach i problemach trawiennych, ale również oczyszcza i pielęgnuje. Wyciąg z czarnego bzu chętnie wykorzystywany jest leczeniu przeziębień, ale i w kosmetyce. Co ma w sobie czarny bez, że tyle mu zawdzięczamy?

Na przeziębienie i gorączkę

czarny bezNapar z tego owocu to dobry lek na przeziębienie – działa silnie napotnie, dlatego skutecznie obniża gorączkę, ułatwia oczyszczenie oskrzeli dzięki właściwościom wykrztuśnym i ma łagodne działanie przeciwbólowe. Sok z owoców bzu lub napar z kwiatów dobrze jest więc podawać podczas przeziębienia i grypy.

Ekstrakt z czarnego bzu na trawienie

Bez działa lekko przeczyszczająco, łagodzi wzdęcia i zgagę, a dodatkowo jest moczopędny. Picie go sprzyja więc osobom z zaburzeniami trawienia, problemami z nerkami, z zaparciami. Soki, dżemy, świeże kwiaty dodawane do sałatek, preparaty wzbogacone w wyciąg z czarnego bzu – dobrze jest dodać do diety.

Bez dla urody

pidjoe
pidjoe

Owoc ten pełen jest witaminy C, dzięki czemu służy naszej cerze (szczególnie tej podrażnionej i z wągrami) oraz pomaga rozstać się z cellulitem. W tym celu najlepiej ekstrakt z czarnego bzu dodawać do kąpieli, masować ciało olejkiem z wyciągiem z tego owocu, robić oczyszczające parówki i okłady.

Czarny bez ma swoje ważne miejsce w medycynie ludowej – to jedna z najstarszych roślin leczniczych w Europie. W dzisiejszych czasach chętnie wracamy do starych receptur babć i chętnie korzystamy z preparatów, które oparte są na naturalnych składnikach – i słusznie. Czarny bez należy do grona roślin o działaniu leczniczym i z tego powodu, warto przyjrzeć mu się bliżej.