Domowe syropy na kaszel

Kaszel to jedna z dolegliwości, która towarzyszy nam w sezonie chorobowym bardzo często. Męczący kaszel nie daje spać, utrudnia funkcjonowanie w ciągu dnia i jest po prostu bardzo uciążliwy. Na szczęście są bardzo proste domowe metody by szybko pozbyć się kaszlu, a z pomocą przychodzą nam syropy z babcinych receptur.

Syrop z cebuli

To chyba najbardziej popularny z domowych syropów. Jest bardzo łatwy w przygotowaniu, bo wystarczą dwa składniki: cebula i miód. Zamiast miodu można użyć cukru, ale wówczas tracimy cenne właściwości, które przekazuje syropowi miód. Przygotowując syrop wystarczy wsypać do słoika drobno posiekaną cebulę, a następnie zalać miodem/zasypać cukrem. Można również pokroić cebulę w plasterki i układać warstwami, przedzielając kolejne warstwy miodem lub cukrem. Po ok. 24 godzinach należy syrop zlać do słoika i pić po łyżeczce 2-3 razy dziennie.

 

Syrop miodowy z cytryną i imbirem

tea-599227_1280

Jeśli nie do końca jesteśmy miłośnikami charakterystycznego smaku i aromatu cebuli, z pewnością przypadnie nam do gustu  domowy syrop miodowy z cytryną i imbirem. W dużym naczyniu układamy plasterki cytryny, koniecznie wcześniej sparzonej, a pomiędzy kolejne warstwy plastrów dajemy świeżo starty imbir i miód. Potem powinniśmy odczekać dobę, po tym czasie możemy zlać syrop do słoika i zażywać po łyżeczce kilka razy dziennie. Ten syrop doskonale działa na kaszel, a jednocześnie ma również działanie przeciwzapalne i kojąco wpływa na układ trawienny.

 

Syrop z buraka

Kolejnym z proponowanych syropów jest syrop z buraka. Doskonale pomaga on nie tylko na kaszel, ale równie dobrze wspiera walkę z anemią i pomaga uzupełnić niedobory kwasu foliowego. Do zrobienia tego syropu potrzebny jest burak ćwikłowy oraz cukier. Burak należy pokroić w drobną kostkę lub utrzeć na tarce, a następnie zasypać cukrem. Na jeden burak powinniśmy użyć ok.4-5 łyżek cukru. Syrop jest gotowy po ok. 24 godzinach i już możemy korzystać z jego dobroczynnych właściwości. Dzieciom zaleca się 2-3 łyżeczki dziennie, zaś dorośli mogą zażywać ten syrop po łyżce po każdym posiłku.

 

Syrop z siemienia lnianego

Nie o dziś wiadomo, że siemię lniane, dzięki swoim właściwościom powlekającym, doskonale łagodzi wszelkie podrażnienia błon śluzowych. Tę właściwość warto wykorzystać przy leczeniu uciążliwego kaszlu, tworząc domowy syrop z siemienia lnianego. Aby go zrobić potrzebujemy 3 łyżki siemienia lnianego, 0,5 szklanki wody, 2 łyżki soku z cytryny, 2 łyżki miodu. Nasiona siemienia lnianego należy zalać wodą, a gdy zobaczymy, że nasiona namokły i zaczął się z nich wydzielać leczniczy żel, to możemy dodać pozostałe składniki. Całość odstawiamy, żeby wszystkie składniki dobrze się połączyły i po ok. 24 godzinach syrop jest gotowy. Można go zażywać po 1-2 łyżeczki 3-4 razy dziennie.

 

Syrop z mniszka lekarskiego

Na koniec chcemy podać przepis na domowy syrop, który świetnie pomaga na kaszel, ale jesteśmy w stanie przygotować go jedynie na przełomie kwietnia i maja. To wtedy właśnie na naszych łąkach i trawnikach zakwitają żółte kwiaty, popularnie zwane mleczami. To mniszek lekarski, który, jak sama nazwa wskazuje, wykazuje działanie lecznicze. Zawarte w mniszku substancje doskonale pomagają na kaszel i wspierają w walce z infekcjami.

Do zrobienia syropu z mniszka potrzebne będą świeże kwiaty mniszka, cukier i spirytus. Na litrowy słoik kwiatów potrzebujemy 1 kg cukru i 1 łyżkę spirytusu. Przygotowując syrop układamy warstwami kwiaty mniszka przesypując je cukrem, a na końcu zalewamy spirytusem. Ze względy na zawartość alkoholu syrop ten nie powinien być podawany dzieciom. Dorośli zaś powinni stosować go ostrożnie, zwłaszcza wtedy, gdy mają zamiar wsiadać za kierownicę.