Dotyk – niezbędny element rozwoju każdego dziecka

Pewnie nikt nie ma wątpliwości co do tego, że malucha łatwo można uspokoić, kołysząc go, biorąc na ręce i tuląc. Dotyk ma jednak znacznie większe znaczenie dla dziecka niż tylko jego uspokojenie i zapewnienie mu poczucia bezpieczeństwa. Za jego pomocą można stymulować rozwój malucha, zaś brak dotyku może prowadzić do katastrofalnych braków w tym zakresie.

Dotyk ważny od pierwszych chwil

Dla prawidłowego rozwoju dziecka ważny jest zwłaszcza fizyczny kontakt z matką, który daje mu poczucie bezpieczeństwa i szybko uspokaja. Dlatego też noworodki od razu po przyjściu na świat kładzione są na brzuchu matki. Jednak potem ważny jest też dotyk innych bliskich osób, zwłaszcza jak najbardziej czuły i delikatny, jaki nawet bardzo małe dzieci, które jeszcze nie mają kontaktu ze światem, bardzo lubią.

dotykUdowodnione zostało, że niemowlęta, które są dużo dotykane, rozwijają się o wiele lepiej, co ma związek między innymi z lepszym mnożeniem się połączeń nerwowych. Większości osób zdaje się, że potrzeba kontaktu rodziców z dzieckiem jest kluczowa dla uspokojenia dziecka i budowania więzi emocjonalnej, znaczenie dotyku jest jednak nie do przecenienia. Maluchy, które są często tulone czy noszone na rękach, mają lepsze samopoczucie i lepszą odporność, rzadziej mają problemy z układem oddechowym czy układem krążenia, a to procentuje także w przyszłości. Szybciej również nabierają masy ciała, więc w przypadku wcześniaków znakomitym sposobem na nadrobienie tego braku jest… czuły dotyk.

Kiedy zaś dotyku zabraknie, dzieci mogą gorzej się rozwijać i być w gorszym stanie emocjonalnym. Czasami nawet dochodzi do upośledzenia niektórych funkcji organizmu, gdyż organizm dziecka rozwija się na bazie bodźców pozyskiwanych przez dotyk – zmysł ten jest najważniejszy od początku jego życia, gdy jeszcze maluch nie używa innych zmysłów.

dotykanie dzieckaJak dotykać dziecko?

Rodzice, zwłaszcza matki, zawsze instynktownie czują potrzebę dotykania dziecka, tak samo jak dzieci instynktownie tego potrzebują, nawet gdy już nie są niemowlętami. Natura więc mądrze to urządziła. Warto o tym pamiętać i starać się dotykać dziecko jak najczęściej, nie tylko nosić na rękach, gdy dziecko płacze.

Znakomitym pomysłem jest na przykład wykonywanie delikatnego masażu niemowlaka (czego wielu rodziców niestety się boi, błędnie zakładając, że tak małe dziecko jest niezwykle delikatne i podatne na ból). Masaż taki jest też dobrym sposobem na rozluźnienie dziecka i ułatwienie mu zaśnięcia, warto więc zwłaszcza wykonywać go po wieczornej kąpieli. Niezbędne jest też oczywiście częste przytulanie – potrzebują tego dzieci w każdym wieku. W zdrowych rodzinach rodzice również instynktownie do tego dążą, chcąc między innymi przez dotyk przekazać dzieciom swe uczucia i dać im poczucie bezpieczeństwa

Kiedy dziecko jest większe, warto na przykład brać je na kolana podczas czytania mu książki czy wspólnego oglądania telewizji, a także inicjować wspólne zabawy ruchowe. Da to wiele korzyści, wspierając rozwój dziecka na wielu poziomach (emocjonalnym, manualnym, ruchowym) oraz sprzyja budowaniu więzi rodzica z dzieckiem.

Artykuł jest kontynuacją http://www.sanostol.pl/porady/rozwoj-dziecka/dotyk-jako-bodziec-stymulujacy-rozwoj-ukladu-nerwowego