Hormony regulują pracę całego organizmu. Wpływają na nasze zdrowie fizyczne, psychiczne i emocjonalne. Hormony są przekaźnikami chemicznymi, które mają ogromne znaczenie w kontrolowaniu wielu procesów, takich jak na przykład wagi, apetytu, nastroju, bicia serca. Niekiedy zdarzy się tak, że ich poziom w organizmie jest nieodpowiedni – jest ich za mało, albo za dużo. Wówczas nie czujemy się najlepiej i doskwierają nam różne choroby. Dlatego ważne jest, aby regularnie badać poziom hormonów (głównie tarczycy) i wiedzieć, jak dobrze dbać o ich prawidłowy poziom.
Zaburzenia równowagi hormonalnej częściej występują u osób starszych, gdyż z wiekiem wiele hormonów ulega spadkowi. Wpływ na ich poziom ma również styl naszego życia. Jednak dzięki odpowiedniej diecie, połączonej ze zdrowym stylem życia pozwolą nam utrzymać poziom hormonów w normie, a tym samym zachować zdrowie.
Hormony – sposoby ich regulacji
Poniżej znajdziesz kilka rad, które pozwolą ci w naturalny sposób panować nad gospodarką hormonalną.
Spożywaj białko codziennie
Przyjmowanie odpowiedniej ilości białka każdego dnia jest bardzo ważne. Białko to bogactwo cennych aminokwasów, których organizm sam nie jest w stanie wyprodukować. Są one potrzebne dla odpowiedniego działania układu mięśniowego, zdrowych kości i skóry. Białko ponadto wpływa na uwalnianie hormonów, które są odpowiedzialne między innymi za apetyt i procesy trawienne.
Według dietetyków powinniśmy spożywać około 20-30 g białka na każdy posiłek. Produktami bogatymi w białko są drób, ryby, soja, mleko, produkty mleczne, jaja.
Zadbaj o aktywność fizyczną
O tym, że regularna aktywność fizyczna jest korzystna dla naszego zdrowia, wie każdy. Regularne ćwiczenia pomagają utrzymać hormony w odpowiedniej ilości. Badania wykazały, że sport pomaga w regulacji poziomu insuliny, poprzez jej obniżenie. Insulina jest hormonem, który odpowiada za wiele funkcji. Główną funkcją jest pobieranie z krwiobiegu cukru i dostarczanie go do komórek. Jednak zbyt duży poziom insuliny może być niebezpieczny i prowadzić do cukrzycy, chorób serca.
Drugim hormonem, który regulują ćwiczenia, jest adiponektyna. Ma ona działanie przeciwzapalne oraz wspomaga metabolizm.
Aktywność fizyczna pomaga również w zwiększeniu poziomu hormonów, regulujących układ mięśniowy. Hormony, o których mowa to testosteron oraz hormon wzrostu.
Ogranicz cukry
Cukier oraz węglowodany rafinowane nie koniecznie dobrze wpływają na nasze zdrowie. Ograniczenie pokarmów wysokocukrowych oraz zawierających rafinowane węglowodany pomagają w regulacji poziomu hormonów, głównie insuliny oraz zapobiega powstawaniu chorób takich jak cukrzyca czy otyłość. Cukier może znajdować się w każdym produkcie, dlatego warto czytać etykiety produktów.
Ogranicz stres
Stres jest bardzo niebezpiecznym czynnikiem, który źle wpływa na nasze hormony. Dwa podstawowe hormony, które są zależne od poziomu stresu to kortyzol i adrenalina. Kortyzol znany jest jako „hormon stresu”, ponieważ wspomaga organizm w radzeniu sobie z długotrwałym stresem.
Adrenalina natomiast to hormon, który zapewnia organizmowi przypływ energii i zwany jest również „uciekaj albo walcz”. Wyzwala się ona w różnych zagrażających życiu sytuacjach.
Przewlekły stan stresowy, powoduje, że poziom kortyzolu znacznie wzrasta, a to może prowadzić do zwiększonego spożycia kalorii, co skutkować może otyłością. Na pewno słyszałeś nie raz, że stres się zajada. Właśnie jest to spowodowane wzrostem kortyzolu.
Zbyt duży poziom adrenaliny może z kolei prowadzić do nadciśnienia i nieregularnej pracy serca. Jednak stan ten szybko mija po ustaniu czynnika, wywołującego podwyższenie adrenaliny.
Dlatego jeśli jesteś osobą podatną na szybsze denerwowanie się, warto skorzystać z technik relaksacyjnych jak joga czy medytacja.
Spożywaj zdrowe tłuszcze
Dieta bogata w naturalne, zdrowe tłuszcze pozwala na zmniejszenie insulinooporności, a także wyreguluje apetyt.
Trójglicerydy są pobierane bezpośrednio przez wątrobę i wykorzystywane jako źródło energii. Pozwala to na uniknięcie otyłości i nieodkładania się tłuszczu.
Produktami bogatymi w takie zdrowe tłuszcze są tłuste ryby (łosoś, makrela, tuńczyk), olej kokosowy lub palmowy, a także oliwa z oliwek. Tłuste ryby ponadto są bogatym źródłem kwasów omega-3.
Badania wykazały również, że spożywanie zdrowych tłuszczy, wyzwala hormony, które sprawiają, że jesteś syty i szczęśliwy.
Zielona herbata dobra na hormony
O właściwościach zdrowotnych zielonej herbaty wiadomo nie od dziś. To jeden z najzdrowszych napojów.
Wspomaga metabolizm i reguluje naszą wagę ciała. Ponadto zwiększa wrażliwość na insulinę i pomaga obniżyć jej poziom.
Hormony, a dobry sen
Nawet jeśli dbasz o dietę i regularnie ćwiczysz, Twoje zdrowie nie będzie w pełni dobre, jeśli regularnie zarywasz nocki i nie wysypiasz się odpowiednio. Podczas snu regeneruje się ciało, oraz regulują się hormony, takie jak insulina, leptyna, kortyzol, hormon wzrostu.
Osoba dorosła powinna spać około 8 godzin na dobę. Jeśli od czasu do czasu, zarwiesz nockę, to nic. Ale jeśli jednak codziennie śpisz mniej, z pewnością odbije się to na Twoim zdrowiu. Jeśli Twój sen był krótszy, możesz złapać drzemkę w środku dnia.
Jeśli sen jest zbyt krótki, jedne hormony spadają (leptyna, insulina), a inne podwyższają się (grelina).
Podsumowanie
Hormony to ważny aspekt Twojego zdrowia. Gdy one szwankują, choruje całe ciało. Brak równowagi hormonalnej może powodować poważne schorzenia jak na przykład cukrzycę, otyłość, choroby serca, nadczynność i niedoczynność tarczycy.
Wiadomo, że człowiek z każdym dniem, a nawet sekundą się starzeje, a poziom hormonów się rozregulowuje. Jednak dzięki zachowaniu zdrowego stylu życia możemy wspomóc organizm i utrzymać hormony na dobrym poziomie przez wiele lat.