Jak dbać o zdrowy i piękny uśmiech?

Utrzymanie zębów w dobrym stanie jest bardzo ważne dla naszego zdrowia, a ich biel dodaje uroku każdemu uśmiechowi. Co zrobić żeby nasze zęby były mocne i służyły nam przez wiele lat? Jak dbać o ich zdrowie?

Jak prawidłowo dbać o zęby?

Jednym z najważniejszych elementów dbania o zdrowe zęby jest właściwa higiena jamy ustnej. Zęby powinniśmy czyścić po każdym posiłku, a po szczotkowaniu użyć również nici dentystycznej, by usunąć resztki pokarmu z przestrzeni międzyzębowych. Żeby zapewnić naszym zębom większą ochronę, możemy także zastosować płyn do płukania ust. Właściwe szczotkowanie pozwala nam usunąć z zębów osady, resztki jedzenia i miękkie naloty. Do mycia nie należy używać zbyt twardych szczoteczek, gdyż te mogą powodować recesję (cofanie i obniżanie się) dziąseł. Szczoteczki elektryczne są bardziej skuteczne niż tradycyjne i dokładniej usuwają zanieczyszczenia, przebarwienia oraz elementy płytki nazębnej, są przy tym bezpieczniejsze dla szkliwa. Chcąc właściwie zadbać o higienę jamy ustnej, należy również regularnie odwiedzać dentystę. Lekarz stomatolog powinien przynajmniej co pół roku skontrolować stan naszych zębów. U dentysty usuniemy również kamień nazębny, którego nie da się zlikwidować samodzielnie.

Jaki wpływ na nasze uzębienie ma zdrowa dieta?

Posiłki, które przyjmujemy mają ogromny wpływ na stan naszych zębów. Największym zagrożeniem dla zębów są węglowodany, które przekształcane są w jamie ustnej w kwasy negatywnie oddziałujące na powierzchnie zębową. Składnikiem mającym pozytywny wpływ na zęby jest natomiast wapń, który jest głównym budulcem zębów. Jeśli więc zależy nam na zdrowym i pięknym uśmiechu powinniśmy ograniczyć ilość węglowodanów do minimum niezbędnego do dostarczenia energii, a także zadbać o to, by zaspokoić dzienne zapotrzebowanie naszego organizmu na wapń. Produkty żywnościowe, które zawierają największą ilość tego pierwiastka to sery, mleko i jogurt naturalny. Zgodnie z aktualnymi badaniami, ilość wapnia, którą przyjmujemy wraz z pożywieniem, to zaledwie połowa codziennego zapotrzebowania organizmu1. Aby uzupełnić ilość wapnia, warto sięgnąć po Vitrum Calcium 1250 + Vitaminum D3, który jest suplementem diety zawierającym wapń i witaminę D3 pomagające w utrzymaniu zdrowych zębów i kości.

1Skorupa E., Wyszomirski T., Karczmarewicz E., Łukaszkiewicz J., Jaworski M., Płudowski P. i grupa EPOLOS. Wpływ spożycia wapnia na parametry metabolicznego obrotu kostnego w populacji polskiej. Badanie EPOLOS – prezentacja na SAS FORUM, Warszawa, 2003.