Witamina D3

Jak witamina D wpływa na nasze zdrowie?

Witamina D nazywana jest często witaminą „słońca” lub „życia”. Nie bez przyczyny, ponieważ ma bardzo duży wpływ na prawidłowe funkcjonowanie wielu narządów wewnętrznych, gospodarkę wapniowo-fosforową i pomaga w utrzymaniu zdrowych kości, zębów i mięśni. Jest to również jedna z nielicznych witamin, które nasz organizm potrafi wytworzyć samodzielnie pod wpływem promieni słonecznych.

Czym dokładnie jest witamina D i jak powstaje?

Pomimo, że witaminy z grupy D zaliczane są do witamin, tak naprawdę spełniają one rolę prohormonów. Witamina D wytwarzana jest w naszym organizmie na skutek działania słońca. Promieniowanie ultrafioletowe przenika przez skórę i wywołuje proces przekształcania cholesterolu oraz niektórych steroli pochodzenia roślinnego właśnie w witaminę D. W ten sposób dostarczamy organizmowi aż 80-90 procent tej witaminy, jednak znaleźć możemy ją również w produktach żywnościowych, takich jak na przykład mleko, jaja i tłuste ryby.

Jakie funkcje Witamina D pełni w organizmie?

Witamina D bierze udział w procesach związanych z mineralizacją kości oraz regulowaniem gospodarki wapniowo-fosforowej. Ułatwia wchłanianie i wykorzystanie wapnia i fosforu z przewodu pokarmowego i pomaga w utrzymaniu zdrowych zębów i kości. Witamina D sprzyja procesom kościotwórczym i wpływa na utrzymanie prawidłowego poziomu wapnia we krwi. Wapń i witamina D pomagają zmniejszyć utratę minerałów kostnych u kobiet w okresie pomenopauzalnym, a niska gęstość mineralna kości stanowi czynnik ryzyka w odniesieniu do osteoporotycznych złamań kości. Dotyczy to kobiet w wieku 50 lat i starszych, a korzystne działanie występuje w przypadku spożywania dziennie przynajmniej 1200 mg wapnia i 800 j.m. witaminy D ze wszystkich źródeł. Witamina D pomaga zmniejszyć ryzyko upadku związane z niestabilnością postawy i osłabieniem mięśni. Upadki stanowią czynnik ryzyka w odniesieniu do złamań kości u osób obojga płci w wieku 60 lat i starszych. Korzystne działanie występuje w przypadku spożywania dziennie 800 j.m. witaminy D ze wszystkich źródeł. Witamina D wspiera prawidłowe funkcjonowanie układu immunologicznego.