witaminy-d-niedobor

Jak zapobiec skutkom niedoboru witaminy D3?

Nierzadko uważa się, że wprawdzie dostarczanie witamin jest wskazane dla zdrowia, ale kiedy nie dba się o to, też nie dzieje się nic złego. Jest to bardzo błędne założenie, spowodowane brakiem dostatecznej wiedzy na ten temat. Każda z witamin pełni bardzo ważne role i spełnia jednocześnie wiele funkcji. Gdy więc którejś z nich brakuje, skutki tego mogą być różnorakie. Przykładem tego jest witamina D3, na którą wiele osób w ogóle nie zważa.

Efekty deficytu witaminy D3

 

Składnik ten pełni wiele ważnych ról w organizmie, gdy więc nie ma go wystarczająco dużo, pewne procesy nie mogą zachodzić. Witamina D3 między innymi wspiera odporność, a więc gdy jest jej zbyt mało, organizm może być bardziej podatny na infekcje. Wspomaga mięśnie i kości, więc gdy jej brakuje, kości stają się słabsze, podatne na urazy i tracą swą gęstość (co może skutkować m.in. osteoporozą). Witamina D3 bierze udział w procesach podziału komórek, gdy więc nie dostarcza się jej w wystarczających ilościach, skutki tego mogą być wieloaspektowe.

Walka z niedoborami

 

witaminy-d-niedobor

Każdy potrzebuje witaminy D3, choć czasem uważa się, że jest ona bardzo potrzebna jedynie dzieciom i kobietom w okresie menopauzy. Trzeba więc zadbać, by dostarczać ją sobie w odpowiednich ilościach. Ponieważ najbardziej wartościowe są naturalne źródła witaminy D3, tak samo jak w przypadku innych witamin, warto szukać jej w pokarmach. Substancję tę można znaleźć w rybach i przetworach rybnych, czy żółtkach jaj. Nie wolno też zapominać o ekspozycji na słońce, która jest głównym źródłem witaminy D dla organizmu. Poza okresem letnim zaś nieodzowne jest zastosowanie dobrego suplementu diety z odpowiednią dawką witaminy D3. Jest to rekomendowane praktycznie wszystkim, ponieważ naturalnych źródeł witaminy D3 niestety nie jest dużo. Niełatwo też jest czasem po nie sięgać (na przykład gdy chodzi o ryby, dla niektórych osób zbyt kosztowne), zaś gdy wybierze się dobry suplement, pozwoli to zapewnić sobie optymalną podaż tej witaminy i pełne pokrycie zapotrzebowania na nią.