Kaszel u dziecka – jak odróżnić kaszel mokry od suchego?

Rozróżnienie kaszlu mokrego od suchego często przynosi trudności nawet dorosłym. Jego rozpoznanie u małego dziecka jest jeszcze trudniejsze – często mimo prób, konieczna jest wizyta u lekarza pierwszego kontaktu. Rozróżnienie z jakim kaszlem u dziecka mamy do czynienia jest kluczowe, aby przeprowadzić skuteczne leczenie choroby. Jak odróżnić kaszel mokry od suchego? Jakie są inne rodzaje kaszlu u dziecka?

Stało się. Twój maluch kaszle, wzbudzając litość wszystkich wokół, a dodatkowo stawiając na nogi wszystkich domowników. Określ rodzaj kaszlu u dziecka, aby jak najszybciej podjąć właściwe leczenie.

z6261038qkaszel-u-dziecka-syrop-na-kaszel-moze-przyniescKaszel suchy u dziecka

Kaszel suchy, zwany bezproduktywnym, to taki, któremu nie towarzyszy odkrztuszanie wydzieliny. Jest męczący, mogą pojawić się bóle mięśni brzucha, wywołane znacznym wysiłkiem przepony oraz bóle płuc i gardła. Zazwyczaj występuje na początku przeziębienia, aby następnie zmienić się w kaszel mokry.

Kaszel mokry

Kaszel mokry, nazywany jest produktywnym, ponieważ służy odkrztuszaniu wydzieliny z dróg oddechowych. Zazwyczaj pojawia się po ok. 2-3 dniach kaszlu suchego. W ten sposób organizm próbuje pozbyć się przeszkadzającej flegmy.

zj8o_jak-pokonac-kaszel-u-dzieckaInne rodzaje kaszlu

Dziecko może cierpieć również na kaszel alergiczny, występujący np. po wysiłku fizycznym, w pomieszczeniach wypełnionych intensywnymi zapachami. Zazwyczaj towarzyszy mu świst wydechowy, co może być błędnie mylone z astmą.

Warto pamiętać, że kaszel u dziecka niekoniecznie może być związany z infekcją. Jeśli nie towarzyszy mu gorsze samopoczucie, gorączka i katar, powinniśmy zasięgnąć rady lekarza. W przypadku niemowląt może to być refluks żołądkowo-przełykowy, dolegliwość związana z niedojrzałością motoryczną przewodu pokarmowego. Jeśli masz wątpliwości – konsultacja ze specjalistą jest koniecznością.