suplementacja-wapnia

Komu można polecić suplementację wapnia?

Szczególną dbałość o podaż wapnia i stosowanie preparatów zawierających ten składnik zwykle zaleca się dzieciom oraz kobietom po menopauzie, narażonym na ubytek masy kostnej. Prawdą jest, że obie te grupy szczególnie potrzebują dużych ilości wapnia, ale nie tylko one. Nawet, gdy mamy mocne kości i zęby, z czasem mogą one osłabić się, gdy wapnia zacznie brakować.

Przede wszystkim mocne kości

Wapń bierze udział w procesach metabolicznych, ma wpływ na działanie enzymów trawiennych czy dla prawidłowej krzepliwości krwi. Przede wszystkim jednak znany jest jego wpływ na budowę mocnych kości. Gdy dzieci otrzymują małe ilości wapnia z dietą, ich kości mogą być słabe. Warto przy tym pamiętać, że niskiej podaży wapnia w okresie dzieciństwa nie da się nadrobić z czasem. Gdy w okresie formowania się kośćca wapnia będzie stale brakować, kości takiej osoby będą słabsze już zawsze, nawet, gdy z czasem zaczniemy dostarczać jego większą ilość.

Nie oznacza to jednak, że gdy zadba się o podaż wapnia w okresie dzieciństwa i organizm zbuduje mocne kości, już zawsze będą one mocne. Na każdym etapie życia może dojść do ich osłabienia. Niedostateczna podaż wapnia powoduje zmianę w strukturze kości, obniżając ich gęstość, w efekcie czego stają się słabsze i bardziej podatne na złamania.

 

Dlaczego suplementacja?

Wapń można znaleźć w dość dużej ilości pokarmów. Może się wydawać, że stosowanie zróżnicowanej diety załatwi sprawę. Nie można jednak na to liczyć, gdyż zapotrzebowanie organizmu na ten składnik jest duże. Suplementacja jest więc rekomendowana, praktycznie w każdym wieku. Jest ważna nie tylko u osób zagrożonych demineralizacją kości ze względu na wiek. Nie wolno też zapominać, że picie dużych ilości kawy i coli wypłukuje wapń. Podobnie działa palenie papierosów. Warto sięgnąć po dobry suplement diety, zawierający, prócz wapnia, także witaminę D ułatwiającą jego wchłanianie.

 

Więcej informacji na temat prawidłowej suplementacji znajdziecie pod adresem: http://www.vitrumcalcium.pl