Nie wszystkie osoby, które boli ząb, od razu umawiają się na wizytę do stomatologa co skutkuje usunięciem miazgi z kanałów zębowych.

Na czym polega leczenie kanałowe?

Jak wspomniano wyżej leczenie kanałowe (endodontyczne) polega na usunięciu miazgi oraz dezynfekcji kanałów zębów, jak również na zabezpieczeniu korony zęba.

Na początku stomatolog usunie nam próchnicę z zęba oraz wykona przy tym dojście do kanałów korzeniowych, które muszą zostać dostatecznie otwarte, aby nie pozostawić resztek miazgi w zakamarkach zęba. Następnie wykonane zostaje oczyszczenie kanałów oraz opłukanie ich roztworem podchloryny sodu, który pozbędzie się istniejących bakterii. Kolejny etap to suszenie i dezynfekcja kanałów jest to koniecznie, aby stomatolog mógł wypełnić i uszczelnić je odpowiednimi preparatami. Tak opracowany ząb może posłużyć nam jeszcze przez wiele lat.

Czy do zabiegu trzeba się przygotować?

Do zabiegu nie trzeba się specjalnie przygotowywać, jednak ważne abyśmy zjedli posiłek, ponieważ sam zabieg może trwać nawet do trzech godzin. Osoby chore, u których trzeba będzie podać znieczulenie, muszą mieć zaświadczenie od swojego lekarza.

Jakie są wskazania i przeciwwskazania do leczenia endodontycznego?

Leczenie kanałowe przeprowadza się u osób które:

– posiadają martwicę miazgi
– posiadają zmiany okołowierzchołkowe
– mają zapalenie miazgi
– wymagają kolejnego leczenia tego samego zęba
Przeciwskazaniem do lecznia endodontycznego jest:
– sztuczna zastawka w sercu
– zapalenie wsierdzia
– sinica nieskorygowana lub częściowo skorygowana serca

Jak możemy zauważyć tylko osoby mające problemy kardiologiczne, powinny omówić taki zabieg ze swoim lekarzem prowadzącym. Godnym uwagi jest fakt, iż kobiety w ciąży również mogą korzystać z kanałowego leczenia zębów, jednak w ich przypadku należy zastosować inny preparat znieczulający.

Jakie są powikłania po leczeniu kanałowym zęba – czy leczenie kanałowe boli?

Przed leczeniem oraz w jego trakcie może wystąpić ból, który nie przejdzie po środkach znieczulających, dlatego leczenie kanałowe jest unikane przez większość osób. Jeśli mamy objawy silnego bólu musimy zdawać sobie z tego sprawę, że stan zapalny jest bardzo rozległy. Kiedy leczenie dobiegnie końca, mogą pojawić się również dolegliwości bólowe, które są związane z podrażnieniem na skutek materiału wypełniającego. Ból ten powinien ustąpić po około dwóch tygodniach, a w jego trakcie można przyjmować leki przeciwbólowe. Jeżeli jednak ból jest uporczywy i trwa bardzo długo, należy niezwłocznie skontaktować się ze stomatologiem, ponieważ mogło dojść do dalszego rozwoju stanu zapalnego kości. Aby tego uniknąć, stomatolog po wyleczeniu zęba wykonuje prześwietlenie, które wykazuje, w jakim stanie są nasze tkanki okołowierzchniowe. Należy pamiętać, że nawet jeśli ząb został kanałowo wyleczony może się zdarzyć tak, że inne procesy nadal będą się rozwijać i trzeba będzie niestety pomyśleć o usunięciu zęba.

Pamiętajmy, że warto jest wybrać dobrą placówkę leczniczą abyśmy mieli pewność, że otrzymamy fachową opiekę. Więcej informacji oraz adres polecanej placówki dostępny jest na stronie emdent.pl.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here