Czy leczenie zgagi jest konieczne?

Zgaga z medycznego punktu widzenia nie jest chorobą, może się więc wydawać, że jej leczenie nie jest konieczne, zwłaszcza że prędzej czy później związane z nią dolegliwości mijają. Jest to jednak objaw chorobowy, który nie tylko poważnie utrudnia normalne funkcjonowanie i powoduje duży dyskomfort, ale też może świadczyć o istnieniu choroby – refluksu żołądkowo- przełykowego, która zdecydowanie wymaga leczenia. Poza tym zgaga sama w sobie także może być przyczyną poważniejszych problemów ze zdrowiem, nie można jej więc bagatelizować.

Kiedy zgaga może się pojawić?

Objawy zgagi znają praktycznie wszyscy, gdyż przypadłość ta dotyczy bardzo dużego odsetka osób. W większości przypadków pojawia się po spożyciu określonych pokarmów, które powodują, że zwiększa się ilość wydzielanego w żołądku soku trawiennego o kwaśnym odczynie. Cofanie się treści pokarmowej z żołądka do przełyku, co jest istotą zgagi, może być też spowodowane przez inne czynniki zależne od człowieka, takie jak jedzenie w pośpiechu (co sprawia również, że żołądek wydziela zwiększone ilości kwasu), stres czy pochylanie się tuż po spożyciu posiłku. Niewielki odsetek przypadków, w których pojawia się zgaga, dotyczy jej samoczynnego pojawiania się – na skutek niedomykania się dolnego zwieracza przełyku, czyli właśnie istnienia choroby refluksowej. Oczywiście nawet kiedy cierpi się na tę chorobę, można zgadze w pewnym stopniu zapobiegać. Na wadliwe działanie zwieracza niewiele można poradzić, ale wiele można zdziałać na przykład, jeśli chodzi o zbyt duże wydzielanie kwasu żołądkowego.

Lepiej zapobiegać niż leczyć

Zgaga należy do tych przypadłości, którym zdecydowanie lepiej jest zapobiegać, bo mimo iż w aptekach znaleźć można środki, które przeznaczone są do usuwania zgagi, często na ich działanie trzeba poczekać dłuższy czas. Leków zapewniających natychmiastową ulgę praktycznie nie ma, a jeśli są, to można spodziewać się, że będą dawać niepożądane dla organizmu skutki uboczne. Jednocześnie jednak, kiedy już zgaga się pojawi, jej leczenie jest konieczne, by znajdujące się w przełyku (a więc tam, gdzie zdecydowanie nie powinno ich być!) soki żołądkowe nie podrażniały go, powodując groźne powikłania. Warto też sprawdzić, czy często pojawiająca się zgaga nie jest objawem refluksu, gdyż jeśli tak jest, choroba ta wymaga leczenia pod kierunkiem lekarza.

Ponieważ jednak w większości przypadków zgadze można zapobiegać, lepiej starać się sprawiać, by po prostu się nie pojawiała. Na początek warto dowiedzieć się, co wywołuje tę przypadłość w danym przypadku. Czasem będzie to jedzenie w pośpiechu, czasem –spożywanie niektórych pokarmów, w innych zaś przypadkach – zażywanie określonych leków. Kiedy już przyczyna zgagi będzie określona, należy ją w miarę możliwości eliminować, przy czym najważniejszym zaleceniem, którego wdrożenie przynosi ulgę w większości przypadków, jest unikanie pokarmów, które znane są z wywoływania zgagi. Niestety, ich lista jest dość długa, a dodatkowo kwestia ta może być uwarunkowana indywidualnie – u niektórych osób zgagę mogą wywoływać nawet takie składniki pokarmowe, które innym w żadnym stopniu nie szkodzą.