Lecznicze właściwości prawoślazu

Prawoślaz lekarski to niewielki krzew, który czasem można spotkać w naszych ogrodach. Kolorowe kwiaty przykuwają naszą uwagę, ale to nie ich obecność jest w przypadku tej rośliny najważniejsza. Okazuje się bowiem, że roślina ta ma wiele właściwości leczniczych, które warto poznać.

Nie kwiaty, lecz korzeń i liście

Jak już wspomniano, kwiaty w przypadku prawoślazu mają marginalne znaczenie. Prawdziwe bogactwo tej rośliny kryje się w korzeniu i liściach. To właśnie te ostatnie są prawdziwą skarbnicą substancji śluzowych. Korzeń może zawierać ich ok. 5%, natomiast w liściach może znajdować się nawet 10% śluzu.

Zarówno korzeń prawoślazu, jak i liście zawierają również inne substancje wykazujące działanie lecznicze. W korzeniu znajdziemy olej tłusty, pektyny, sacharozę, skrobię, substancje białkowe. Natomiast w liściach zawarte są olejek lotny, kwasy organiczne, związki flawonowe i skopoletynę.

Pozytywny wpływ na układ oddechowy

Wymienione wyżej substancje, które są zawarte w prawoślazie lekarskim, mają zbawienny wpływ na układ oddechowy. Służą pomocą z infekcjach górnych dróg oddechowych, nieżycie gardła czy oskrzeli. Śluz zawarty w prawoślazie działa kojąco na błony śluzowe gardła, łagodząc wszelkie podrażnienia i uśmierzając ból. Pomagają przy chrypce i innych problemach związanych z gardłem.

Mają również działanie nawilżające, dlatego powodują ulgę przy suchym kaszlu. Jednocześnie, dzięki działaniu wykrztuśnemu, wspomagają one również oczyszczanie górnych dróg oddechowych z zalegającej flegmy.

Właściwości prawoślazu a układ trawienny

Substancje śluzowe zawarte w prawoślazie służą pomocą również w schorzeniach układu pokarmowego. Warte wspomnienia jest przede wszystkim ich kojące działanie wyścielające, które pomaga złagodzić dolegliwości żołądkowe. Doceniają go wszyscy cierpiący na chorobę wrzodową żołądka oraz nadkwaśność.

Prawoślaz wykazuje również działanie przeczyszczające. Dzięki niemu można więc pozbyć się problemów z zaparciami i przywrócić prawidłową perystaltykę jelit. Pomocny okazuje się być również przy schorzeniach pęcherza moczowego. Działając antyseptycznie pomaga wyleczyć zapalenie pęcherza i problemy z częstym oddawaniem moczu.

Stosowanie zewnętrzne

Należy pamiętać, że prawoślaz wykazuje właściwości lecznicze nie tylko podczas stosowania wewnętrznego. Można go również stosować zewnętrznie, np. w formie ciepłych okładów na owrzodzenia, trudno gojące się rany czy przy trądziku, gdyż wykazujedziałanie przeciwzapalne i antyseptyczne.

Inne walory prawoślazu

Oprócz wyżej wymienionych właściwości, prawoślaz jest również pomocny z walce z podwyższonym poziomem cholesterolu i lipidów we krwi. Pomaga obniżyć ich poziom, dzięki czemu przeciwdziała chorobie miażdżycowej będącej skutkiem długotrwałego przekroczenia norm tych parametrów.

W jaki sposób wykorzystać właściwości prawoślazu?

Jak już wspomniano, prawoślaz można przyjmować zarówno wewnętrznie, jak i zewnętrznie. Chcąc stosować go wewnętrznie możemy sięgnąć po napar, nalewkę, syrop lub wywar. Do płukanek na gardło najlepiej sprawdza się napar z prawoślazu, zaś kaszel dobrze jest łagodzić pijąc syrop lub nalewkę prawoślazową. W przypadku dolegliwości żołądkowych i układu moczowego najlepiej wykorzystać wywar z prawoślazu.

Jeśli chcemy wykorzystać prawoślaz do leczenia owrzodzeń czy innych trudno gojących się ran, to można skorzystać np. z okładów sporządzonych ze sproszkowanego korzenia lub maści zawierającej sproszkowany korzeń prawoślazu.

Patrząc na powyższe właściwości prawoślazu można stwierdzić, że jest to zioło, które powinno znaleźć się w każdej domowej apteczce. Każdy z nas przynajmniej od czasu do czasu cierpi na choroby górnych dróg oddechowych czy dolegliwości trawienne. Warto w takich sytuacjach skorzystać z dobrodziejstw płynących z natury, a więc m.in. z prawoślazu lekarskiego. Zadbajmy więc o to, by nalewka prawoślazowa czy syrop z prawoślazu zawsze były pod ręką.